Dünya Süt Günü

Dünya Süt Günü
Dünya Süt Günü
- GMO Adana Şube Başkanı Alparslan: "Türkiye, süt tüketiminde gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde"

ADANA (AA) - Gıda Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan,  Türkiye 'nin, süt tüketiminde gelişmiş ülkelerin gerisinde olduğunu belirtti.

Alparslan, Dünya Süt Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, süt üreticilerinin yaşadıkları sorunlar nedeniyle "sokak sütü" olarak tanımlanan, denetim ve kayıt dışı süt ürünlerinin önemli bir gıda güvenliği sorunu olduğunu bildirdi.

Kalite ve verimlilik açısından daha faydalı olduğu bilinen pastörize süt tüketiminin yaygınlaşması için çaba gösterilmesini isteyen Alparslan, "Okul sütü projesi iki dönem de uygulanmalı. Tüketiciler üzerinde ciddi yanılgılara neden olan bilgi kirliliğinin önlenmesi için süt ve ürünleri, alanında uzmanlaşmış meslek grupları işbirliğinde toplum  doğru şekilde bilgilendirilmeli" ifadelerini kullandı.

Sütün, içerdiği besin ögeleriyle insanlar için mükemmel bir gıda maddesi olduğunu belirten Alparslan, şunları kaydetti:

"Türkiye, süt tüketiminde gelişmiş ülkelerin oldukça gerisinde. Bu yüzden kaliteli süt üretimi için süt hayvancılığı ile uğraşan çiftçi ve köylü desteklenmeli, kırsal kalkınmaya önem verilmelidir. Süt üreticilerinin bir araya gelmesini sağlayacak teşvikler oluşturulmalı, kooperatifler desteklenmelidir. Pastörize süt üretiminin yaygınlaşması teşvik edilmelidir. Yerel yönetimler süt ile ilgili süreçlere dahil olmalı, pastörize sütün tüketiciye ulaştırılmasında etkili ve sonuca odaklı organizasyonlar planlamalıdır. Sütün çiftlikten sofraya olan sürecinin tamamının izlenebilirliği sağlanmalı, üreticilerin bu konudaki çalışmaları desteklenmelidir. Süt ve ürünlerindeki denetim artırılmalı, 'sokak sütü' ve kayıt dışı üretime izin verilmemelidir. Gıda mühendislerinin teknik bilgisinden, üretiminden denetime her aşamada yararlanılmalıdır."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Okul

  ,

  toplum

  ,

  denetim

  ,

  gıda

  ,

  kayıt