"Ellerin türküsü, mekiğin öyküsü" yarışması

"Ellerin türküsü, mekiğin öyküsü" yarışması
"Ellerin türküsü, mekiğin öyküsü" yarışması
ADANA (AA) - Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. Geleneksel El Sanatları yarışması sona erdi.Enstitünün geleneksel el sanatlarını...

ADANA (AA) - Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından düzenlenen 5. Geleneksel El Sanatları yarışması sona erdi.

Enstitünün geleneksel el sanatlarını korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla "Ellerin türküsü, mekiğin öyküsü" isimli mekik oyası yarışmasına Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye'den 44 tasarımcı katıldı.

Yarışmacıların eserleri, jüri tarafından mekik oyasının çağdaş yorum ve tasarımlarla yeni bir ürüne dönüşmesi, gelecek kuşaklara taşınması, yeni tasarımlarla günlük kullanıma yeniden kazandırılması gibi kriterlerle değerlendirildi.

Adana Valisi Mustafa Büyük, Enstitüde düzenlenen törende, bu kurumun kendilerini gururlandırdığını, ilde her türlü kültür , sanat , eğitim faaliyetinde enstitünün izlerini, eserlerini, katkılarını gördüklerini belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Mekik oyasının korunup gelecek kuşaklara aktarılması ve dünyaya anlatılması gereken geleneksel el sanatlarından olduğunu ifade eden Büyük, şunları söyledi:

"Bu alandaki çalışmaları teşvik maksadıyla düzenlenen bu yarışma inşallah bu çalışmaları daha da arttırır, genişletir, kültürel anlamda da katkı sağlamış olur. Toplumları, milletleri ayakta tutan kültürel değerleridir. Bunların içerisinde de her türlü el sanatları vardır. Bu sanatlarla ilgili yapılan çalışmaları 'marifet iltifata tabidir' sözünden hareketle iltifatla karşılayıp ödüllendirmek doğru bir yöntemdir."

Seyhan Kaymakamı Ahmet Okur da enstitünün her yıl dönemsel sık sık düzenlediği bu yarışmaların örnek olacak kültür ve el sanatları eserlerin korunup, gelecek nesillere daha nitelikli aktarılmasını sağlayacağını kaydetti.

Enstitü Müdürü İkbal Kalın da yarışmada mekik oyasının günümüzde kullanımını yaygınlaştırmak istediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Adana Valisi Mustafa Büyük'ün eşi Emine Büyük de yarışmada dereceye girenlere ödül verdi.

Nilüfer Yücedal, Derya Özdemir, Yasemin Oğuz altınla ödüllendirildiği yarışmada ayrıca mansiyon ve jüri özel ödülü dağıtıldı.