Eskiden ithaldi şimdi Adana'da üretiliyor

Eskiden ithaldi şimdi Adana'da üretiliyor
Eskiden ithaldi şimdi Adana'da üretiliyor
- Uzun yıllar ithal edilen kauçuk fidanları, 2013'ten bu yana Adana Orman Bölge Müdürlüğü fidanlığında üretiliyor - Her geçen gün talebin arttığı kauçuk fidanlardan 20 bini belediyeler başta olmak üzere birçok kamu kurumu ile özel sektöre satıldı

ADANA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Yapraklarının her zaman yeşil kalması nedeniyle tercih edilen, uzun yıllar ithal edilen kauçuk fidanları, 2013'ten bu yana Adana Orman Bölge Müdürlüğü fidanlığında üretiliyor. 

?Adana Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Köprüköy fidanlığında üretilen ve piyasada talebi her geçen gün artan fidanlardan 20 bini belediyeler başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlar ile özel sektöre satıldı.

Fidanlık Müdürü Ali Kişi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İskenderun kauçuğu" ya da " İsrail kauçuğu" (Ficus elastica) da olarak bilinen bu türün, ana vatanının Hindistan ve Malezya olduğunu belirterek, yapraklarının her zaman yeşil kaldığını söyledi.

Her türlü toprakta yetişebilen İskenderun kauçuğunun, 6-11 metreye kadar uzayabildiğini, yüksek sıcaklıklara ve düşük neme dayanabildiğini aktaran Kişi, fidanın yetiştirilmesinin zor ve meşakkatli olduğu için uzun yıllar ithal edildiğini ifade etti.

Ali Kişi, uluslararası standartta üretim yapmak amacıyla 1 yıllık altyapı çalışmaları sonucu 2013'te kauçuk fidanını üretmeye başladıklarını anlatarak, "Yaptığımız çalışmalar sonuç verdi ve yetiştirilmesi zor ve meşakkatli olan fidanları üretmeyi başardık. Böylece fidanı ithal etmeye de gerek kalmadı" dedi.

- 20 bin fidan satıldı

Piyasada talebi her geçen gün artan fidanlardan 20 bini belediyeler başta olmak üzere çeşitli kamu kurumları ile özel sektöre sattıklarını bildiren Kişi, talep doğrultusunda fidan tahsis edebileceklerini kaydetti.

Kişi, son yıllarda boylu fidana olan talebin arttığını tüm fidanlıklarda üretimine hız verdiklerini vurgulayarak, "Geçen yıldan itibaren İskenderun kauçuğu dahil diğer boylu türleri de program dahilinde üreterek talepleri karşılamaya gayret ediyoruz. Amacımız ithal eden değil ihraç eden bir sektör olmak. Bunun için tüm altyapı çalışmaları tamamlandı. Kauçuk fidanları, özellikle belediyelerce park ve bahçelerde güzel görünümün yanı sıra gölge ağacı olarak da tercih ediliyor" diye konuştu.

Sorumluluk alanlarındaki tüm fidanlıklarda yıllık 10 milyon fidan üretimi yaptıklarını aktaran Ali Kişi, Körüköy Orman Fidanlığı'nda ise 30 türde fidan ürettiklerini kaydetti.

Kişi, kauçuk fidanı fiyatlarının boyut ve yaşına göre 1-15 lira arasında satışının yapıldığını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  İsrail

  ,

  Hindistan

  ,

  Adana

  ,

  Kamu

  ,

  sektör

  ,

  lira

  ,

  orman

  ,

  zaman

  ,

  kurum