Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi

Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi
Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi
- Proje kapsamında Adana'da öğrencilere 500 bisiklet dağıtıldı

ADANA (AA) - Sağlık Bakanlığının "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik Projesi 2015-2018" kapsamında Adana'da öğrencilere bisiklet dağıtıldı.

Vali Mustafa Büyük, Adana Hekimevi'nde düzenlenen törende, gençlik ve spora vurgu yapan bisiklet dağıtım projesini kurumlar arasında işbirliğini öne çıkaran bir törenle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sağlık Bakanlığının hazırladığı bu projeyle her kesime ulaşmanın amaçlandığını belirten Vali Büyük, kurumların bu alandaki çalışmalara hız vermesinin, özellikle yerel yönetimlerin uygun ortam ve güzergahlarda bisiklet yolları açmasının çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

 TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ise bisikletin sağlık ve çevre açısından önemli bir araç olduğunu söyledi. 

Ozon tabakasının delinmesini önlemek adına, daha fazla aktivite ve daha az yakıt sarfiyatı yapılması gerektiğini vurgulayan Ünüvar, "Diliyorum ki Sağlık Bakanlığımızın hem obeziteyle mücadele hem de daha sağlıklı bireyler yetiştirme anlamındaki bu güzel etkinliğine yerel yönetimler de yeni yollar yaparak ve bu şehirde bisiklet kültürünü geliştirerek katkıda bulunurlar'' diye konuştu. 

Adana Halk Sağlığı Müdürü Kadir Çağlar Çatak ise proje kapsamında ilk etapta 500 bisiklet temin ettiklerini, ileride bu sayıyı bine çıkaracaklarını söyledi.

Bisikletlerin 250'sini Milli Eğitim Müdürlüğü, 250'sini de Çukurova Üniversitesine yapılan protokolle teslim ettiklerini aktaran Çatak, projeyle gençler arasında bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve sağlığın korunmasını hedeflediklerini dile getirdi. 

Törenin ardından Adana Valiliği, Çukurova Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü arasında proje protokolü imzalandı. İmza töreninin ardından bisikletler tespit edilen öğrencilere teslim edildi.