Gazikentspor-Adana İdmanyurduspor maçındaki olaylar

Gazikentspor-Adana İdmanyurduspor maçındaki olaylar
Gazikentspor-Adana İdmanyurduspor maçındaki olaylar
- Adana İdmanyurduspor Başkanı Taylancı: "TFF'nin bu olaya duyarlı davranacağını ve onlara gerekli cezaları vereceğine inanıyorum" - Yardımcı antrenör Arslan: "Dünya Kadınlar Günü'nde böyle bir olayla karşılaşmamız bizi ve çocuklarımızı çok yıprattı" - Futbolcu Zehra Borazancı: "Erkeklerin sahaya inip kadınlara saldırması çok kötü"

ADANA (AA) - Kadınlar Futbol 1. Ligi takımlarından Adana İdmanyurduspor'un başkanı Metin Taylancı, Gazikentspor ile oynadıkları maçta çıkan olaylara ilişkin, "TFF'nin bu olaya duyarlı davranacağına ve onlara gerekli cezaları vereceğine inanıyorum" dedi.

Taylancı, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlediği basın toplantısında, hafta sonu deplasmanda oynadıkları Gazikentspor maçında sporcularının darbedilmesini ve çıkan olayları kınadı.

Dünya Kadınlar Günü'nde takımlarına yapılan saldırıyı tüm Türkiye 'nin şaşkınlıkla izlediğini anlatan Taylancı, bazı yayın organlarında, yaşananların her iki takımın kavgası gibi yansıtıldığını ancak olayın böyle gerçekleşmediğini ifade etti.

Taylancı, olayda burnundan yaralanan sporcularının hastanede tedavisinin sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

"Yaşananlar, sporcularımız üzerinde büyük bir travma bıraktı. Olayı duyarak bizleri arayıp, geçmiş olsun dileklerini ileten dost ve arkadaşlarımız sayesinde biraz olsun acılarımızı hafiflettik. Bizler bu olayın tüm Gaziantep'e mal edilmesinden yana değiliz ama orada yaşadıklarımızın bir sorumlusu da TFF'dir. Böyle sahalarda, Türkiye 1. Ligi'nde yer alan takımların müsabakalarının olmaması gerekiyor. Takımın antrenörü ve ikinci başkanı sahaya girip, rakip takımın sporcularına tokat akacak kadar kendinde cesaret görmemeli. Bunlar gündeme gelmediği için üzüntülüyüz. Olayın sadece sahaya seyircilerin girmesi ile münferit olmadığını, rakip takım antrenörü, yöneticisi, ikinci başkanının dahi kızlarımıza saldırdığını olayı yaşayanlar anlatıyor. TFF'nin bu olaya duyarlı davranacağına ve onlara gerekli cezaları vereceğine inanıyorum."

Yardımcı antrenör Özgür Arslan da karşılaşmanın 81. dakikasında rakip takımdan bir sporcunun kırmızı kart görmesiyle olayların başladığını anlatarak, tartışmanın saha içerisinde yaşanmasını beklerken tribünden inen çok sayıda kişinin sporcularını darbettiğini söyledi.

Sahadaki güvenliğin yetersiz olduğunu bildiren Arslan, "İki polis, bu kadar kişiye ne yapsın? 'Çocuklarımızın can güvenliğini nasıl sağlayacağız' diye orada resmen can derdine düştük. Dünya Kadınlar Günü'nde böyle bir olayla karşılaşmamız bizi ve çocuklarımızı çok yıprattı. İnşallah bu son olur ve bu tür olaylarla bir daha karşılaşmayız" dedi.

Futbolcu Dilay Sobacı da yaşananları, eski takımına yakıştıramadığını belirterek, maçta manevi anlamda çok fazla darbe aldığını ifade etti.

Futbolcu Zehra Borazancı da kırmızı kartın ardından rakip oyuncuların tamamının üzerine geldiğini, yere düşürülerek tekmelendiğini savunarak, "Olayı kınıyorum. Türk futboluna yakışmıyor. Erkeklerin sahaya inip kadınlara saldırması çok kötü. Hatta üzerimize bıçakla geldiler" diye konuştu.

Kaleci Meryem Koç da erkek taraftarların kendisini darbettiğini öne sürerek, bu tür olayların bir daha yaşanmamasını diledi.

Toplantıya katılan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin de kadın futbolculara yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını belirterek, sporda şiddetin önlenmesi gerektiğini ifade etti.

Çetin, Dünya Kadınlar Günü'nde böyle bir olayın yaşanması ve erkeklerin de buna dahil olmasının kabul edilemeyeceğini kaydetti.

TFF Kadınlar 1. Ligi'nde Gazikentspor ile Adana İdmanyurduspor arasında hafta sonu oynanan maç, konuk ekip 4-0 öndeyken 81. dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edilmişti.