Geleneksel atlı okçuluğa gönül veren kaymakam

Geleneksel atlı okçuluğa gönül veren kaymakam
Geleneksel atlı okçuluğa gönül veren kaymakam
- Çocukluğundan beri "atlı okçuluk" ile ilgilenen Yüreğir Kaymakamı Genel, İslam ve Türk tarihinde derin izler bırakan geleneğin yaşatılması için çaba gösteriyor - Genel: - "Atlı okçuluğu bir silah olarak görmüyoruz. Bunu derin bir felsefesi olan, binlerce yıllık tarihi bulunan bir kültür olarak görüyoruz"

ADANA (AA) - İBRAHİM ERİKAN - İslam ve Türk tarihinde derin izler bırakan "atlı okçuluk" tutkunu Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, görev yaptığı yerlerde bu geleneğin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için çaba gösteriyor. 

Yurdun çeşitli yerlerinde kaymakamlık ve vali yardımcılığı görevlerinde bulunan Genel, yaklaşık 2 ay önce Adana'nın Yüreğir ilçesine kaymakam olarak atandı.

Balıkçılık, dalgıçlık ve doğa fotoğrafçılığı gibi hobileri olan Genel, geleneksel "atlı okçuluk" ile de ilgileniyor.

Yüreğir Kaymakamı Genel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasının at yetiştiriciliği ile uğraştığını, bu nedenle çocukluğundan beri  at bindiğini söyledi.

Çocukluğunda amatörce yaptığı biniciliği, zamanla geliştirerek atlı okçuluğa yöneldiğini anlatan Genel, "Türk-Osmanlı okçuluğunun 'zihgir' ile yapıldığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Yani baş parmağa takılan özel bir yüzük varmış, 5 bin yıldır Türkler bunu kullanıyormuş ama bizim bundan haberimiz yok" diye konuştu.

Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet'in bir minyatüründe de "zihgir" gördüğünü ve bu konuya merakının arttığını dile getiren Genel, şunları kaydetti:

"Yaklaşık 9 yıl önce bu konuyu araştırmaya başladım. Araştırdıkça bunun hem İslam hem de Türk tarihinde derin izleri olduğunu gördüm. Türklerin Anadolu'yu yurt edinebilmelerinin at ve ok sayesinde olduğunu öğrendim. At olmasaydı Türkler Orta Asya'dan buraya gelemezdi, Atilla Avrupa'yı ele geçiremezdi, Büyük İskender Hindistan'a kadar gidemezdi, Alparslan ise Anadolu'nun kapılarını Türklere açamazdı. Bu benim bir sevdam, ata sporu, ecdat sporu ve atalarımızın bize yadigarı. Atlı okçuluğu bir silah olarak görmüyoruz. Bunu, derin bir felsefesi olan, binlerce yıllık tarihi bulunan bir kültür olarak görüyoruz."

Genel, okçuluğa ilk başladığında "zihgir" bulamadığını ve oku çıplak elle atmak zorunda kaldığını belirtti.

Bu yüzden çeşitli sıkıntılar yaşadığını ve araştırmasına rağmen "zihgir" yapan yer bulamadığını aktaran Genel, "Oku çıplak elle atıyorduk ve ellerimiz yara oluyordu. Bunu kendim yapmaya karar verdim ve 9 yıl önce ilk zihgirimi 3 günde yaptım. Sonra bunu hızlandırdım ve yarım saate kadar düşürdüm" şeklinde konuştu.

Önceki görev yeri Çanakkale'nin Biga ilçesinde okçulukla ilgili yarışma ve şampiyonalar düzenlediklerini ifade eden Genel, "Son olarak Uluslararası Avrasya Okçuluk Müsabakaları organize ettik" dedi.

Genel, gelecek yıl 2-4 Eylül'de Yüreğir ilçesinde de böyle bir müsabaka düzenlemeyi planladıklarını dile getirerek Adana'ya atanır atanmaz da ilk olarak bu sporu yapabileceği bir at çiftliği bulduğunu ifade etti.

Burada at binip ok atmaya devam ettiğini aktaran Genel, bu sporda kendisini daha da geliştirmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.