Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Adana 4. sıra milletvekili adayı Küçükcan: - "Bir zamanlar bu ülkede Kürtçe konuşmayı bırakın Kürt demek bile sıkıntılı bir durumdu. Şu anda devletimiz kendi eliyle Kürtçe kitap basıyor"

ADANA (AA) - AK Parti Adana 4. sıra milletvekili adayı Talip Küçükcan, "Bir zamanlar bu ülkede Kürtçe konuşmayı bırakın Kürt demek bile sıkıntılı bir durumdu. Şu anda devletimiz kendi eliyle Kürtçe kitap basıyor" ifadelerini kullandı.

Küçükcan, yazılı açıklamasında, partilerinin insanı merkez alan, özgürlük alanlarını genişleten, tabuları yıkan ve yasakları kaldıran, her alanda kaliteye dokunan bir anlayışı olduğunu belirtti.

AK Parti'nin geçmişini unutmadan geleceğine vizyon koyan, kalkınmayı öncelik kabul etmiş, özgürlüklerle sorumlulukları dengede, medeniyet ve kardeşlik aidiyetini güçlü tutan, vatandaşlığın birleştirici unsur olduğunu düşünen, savunan, vatandaşlığın yanında kardeşlik, tarihdaşlık ve kaderdaşlığı taşıyan bir parti olduğunu bildiren Küçkcan, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidara geldiğinde ilk icraatlarından birisi yaklaşık 15 yıl süren olağanüstü hali kaldırmak olmuştur. 1980 darbesine giden süreçte başlayan sıkıyönetim, devam eden yıllarda 'olağanüstü hal' olarak adlandırılmış, bu durum yıllarca bölgenin gelişimini engellemiş, halk üzerinde baskı unsuru olmuştur. AK Parti, bölge üzerinde karabasan gibi duran bu durumu ortadan kaldırarak, bölgenin bugün geldiği normalleşme ve kalkınma sürecini başlatmış, süre giden değişime ilk tuğlayı iktidara geldiği ilk anda koymuştur."

12 Eylül'ün izlerinin ve yasaklarının büyük ölçüde tarihte kaldığını vurgulayan Küçükcan, "Bir zamanlar bu ülkede Kürtçe konuşmayı bırakın Kürt demek bile sıkıntılı bir durumdu. Şu anda devletimiz kendi eliyle Kürtçe kitap basıyor. Anneler cezaevlerinde evlatlarıyla Kürtçe konuşamıyor, Türkçe de bilmedikleri için hal hatır sormaktan bile beri kalıyorlardı. Artık Türkiye 'de böyle zulümlerden söz edilmesi mümkün değil. Yıllarca şarkılar türküler yasaklandı. Şimdi üniversitelerde Kürtçe öğreten kurslar var, yüksek lisans programları açılıyor, 24 saat Kürtçe yayın yapan bir devlet kanalı mevcut."

Küçükcan, Alevilerle ilgili en büyük adımların yine AK Parti dönemlerinde atıldığını kaydetti.