Gıda güvenliği için bilgi kirliliği uyarısı

Gıda güvenliği için bilgi kirliliği uyarısı
Gıda güvenliği için bilgi kirliliği uyarısı
- ÇÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erginkaya: - ''Doğal ürün organik ürün değildir. Organik ürünler güvenlidir, gıda güvenliği açısından rahatlıkla tüketilebilir ama doğal ürünlerin hepsi güvenli değildir''

ADANA (AA) - Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zerrin Erginkaya, her doğal ürünün organik ve güvenli olmadığını bildirdi.

Erginkaya, yazılı açıklamasında, gıda güvenliğiyle ilgili bilimsellikten uzak yaklaşım ve açıklamaların tüketicilerin kafasında soru işareti oluşturduğunu belirtti.

Gıda güvenliğinin genellikle kalite ile karıştırıldığına değinen Erginkaya, sağlık problemi yaratmayan ürünleri güvenli kategorisinde değerlendirdiklerini aktardı.

Erginkaya, tüketicilerin bu konuda yanlış bilgilendirildiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Tarımsal üretimde herhangi bir uzmanlık alanı olmayan kişiler, yazılı veya görsel basına yaptığı açıklamalarla tüketicileri yanlış bilgilendiriyor. Özellikle süt ve yoğurt ürünlerinde çok fazla bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirme var. 'Doğal ürünler tüketin, teknolojik ürünler tüketmeyin' diye bir algı oluşturuluyor. Yani teknoloji karşıtı olanlar söz konusu. Bu, doğru değil. Teknoloji doğru kullanıldığı durumda yararlıdır.''

Her doğal ürünün güvenli olmadığını vurgulayan Erginkaya, "Organik ürünler sertifikalıdır. Belirli kriterleri, yasal düzenlemeleri var. Doğal ürün organik ürün değildir. Organik ürünler güvenlidir, gıda güvenliği açısından rahatlıkla tüketilebilir ama doğal ürünlerin hepsi güvenli değildir. Herhangi bir kontrol mekanizması çalışmadığı için doğal ürünleri tüketmek her zaman doğru değil'' ifadelerini kullandı.