Hatay'da şehit olan asker

Hatay'da şehit olan asker
Hatay'da şehit olan asker
- Suriye sınırında devriye görevi sırasında açılan ateş sonucu şehit olan Piyade Er Çakır için Adana'da tören düzenlendi

ADANA (AA) - Hatay'da, Suriye sınırında devriye görevi sırasında açılan ateş sonucu şehit olan piyade er Gökhan Çakır için Adana'da tören düzenlendi.

Çakır'ın cenazesi, Adana Adli Tıp Kurumu'ndan alınarak, törenin yapılacağı 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı'na getirildi. Saygı duruşunun ardından şehidin özgeçmişi okundu. 

Piyade Üsteğmen Ömür Sert, yaptığı konuşmada, Suriye topraklarındaki terör örgütü faaliyetlerinin yanı sıra bölgedeki otorite boşluğundan faydalanarak ortaya çıkması muhtemel diğer terör grupları, ayrıca yakın coğrafyadaki çatışma ve bozulan güvenlik ortamı nedeniyle kara sınırlarında meydana gelen yoğun sığınmacı hareketleri ve yasa dışı geçişlerin Türkiye 'nin güvenliği için tehdit oluşturduğunu söyledi.

Hudut birliklerinin bu tehditi bertaraf için ettikleri yemine sadık kalarak, zaman mefhumu gözetmeksiniz her türlü hava şartlarında büyük cesaret ve fedakarlıkla görev yapmaya bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğini vurgulayan Sert, "Türkiye Cumhuriyeti devletini parçalamaya çalışan her türlü teşebbüs, geçmişte olduğu gibi bugün ve gelecekte de azim ve irademiz karşısında daima hüsrana uğrayacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın" dedi.

Adana Müftüsü Arif Gökçe'nin yaptığı duanın ardından şehidin cenazesi, İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığı'ndan askeri uçakla İzmir'e gönderildi. 

Törene, Vali Mustafa Büyük, Adana Gaznizon Koutanı ve 6. Mekanize Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Osman Erbaş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ramazan Akyürek, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ile askeri ve sivil yetkililer katıldı.

Hatay 2. Piyade Hudut Alay Komutanlığına bağlı Cilvegözü Piyade Hudut Karakolunda vatani görevini yapan piyade er Çakır, Suriye sınırında devriye görevi sırasında açılan ateş sonucu yaralanmış, kaldırıldığı Antakya Devlet Hastanesinde müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.