HDP binalarındaki patlama

HDP binalarındaki patlama
HDP binalarındaki patlama
- Adana'da, patlamanın meydana geldiği HDP Seyhan İlçe Başkanlığı önünde saldırılar protesto edildi - HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Beştaş: "Sahte sözlere, sahte gözyaşlarına, sahte kınamalara ihtiyacımız yok. Bunun hesabını 7 Haziran'da göreceğiz"

ADANA (AA) - Adana'da, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) Seyhan İlçe Başkanlığı ve Mersin İl Başkanlığı binasına düzenlenen saldırılar protesto edildi.

Partililer ve çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri dün patlamanın meydana geldiği HDP Seyhan İlçe Başkanlığı önünde toplandı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana milletvekili adayı Meral Danış Beştaş, burada yaptığı basın açıklamasında, dün gerçekleştirilen saldırının ilk olmadığını söyledi.

Seçim süreci başladığından bu yana "Karşımızdaki güçler hiçbir sınır tanımıyor" dediklerini aktaran Beştaş, "Seçim çalışmasını, tankla, topla, panzerle, silahla, TSK ile Cumhurbaşkanlığı ve Valilik makamlarıyla, emniyet güçlerinin eşliğinde sürdürüyorlar" diye konuştu.

Beştaş, şunları kaydetti:

"Biz, 'tek başımıza, yanımızdaki halklarla dostlarımızla seçmenlerimizle bu seçimin galibi olacağız' dedik ve hala o noktada duruyoruz. Adana'nın merkezinde, mitingden 24 saat geçmeden yapılan saldırının faili bellidir. Faili hükümettir. Adana'dan Ankara 'ya söylüyoruz. Bu mitingi, Çukurova'nın direnişini, Çukurova halklarının dayanışmasını, barış istemini kabul etmediler, tahammül edemediler. Biz adresi biliyoruz. Sağa sola sapmasınlar, hedef şaşırtmasınlar."

Bazı medya organlarını eleştiren Beştaş, "Biz onların medyasını da televizyonlarını da başbakanlarını da cumhurbaşkanlarını da başbakan yardımcılarını da çok iyi biliyoruz. Bugüne kadar neler söylediklerini, bizi nasıl tehdit ettiklerini çok yakından biliyoruz. Sahte sözlere, sahte gözyaşlarına, sahte kınamalara ihtiyacımız yok. Bunun hesabını 7 Haziran'da göreceğiz. Cevabımızı sandıklarla vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Beştaş, polisin 24 saatten fazla süredir soruşturma yürüttüğünü belirterek, "Hala fail yok. Hala tek gözaltı yok" şeklinde konuştu.

"Nerede failler? Emniyet ne yapıyor?" diyen Beştaş, sözlerini şöyle tamamladı:

"Adana Valisi, İçişleri Bakanı, bu ülkenin Başbakanı neden hala cevap vermiyor? Biz failleri istiyoruz. Dünden bu yana defalarca başvurularımıza rağmen, hala kamera kayıtlarını incelediklerini söylüyorlar. Kamera kayıtlarında hala tespit yapamamışlar. Bir araç gelmiş, buraya durmuş, yukarıya bir vatandaş çiçek götürmüş. Bunu tespit etmek en fazla yarım saattir. Vali, İçişleri Bakanı ve Emniyet Müdürü derhal istifa etmek zorundadır, bunun hesabını vermek zorundadır."

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, HDP Adana 1. sıra milletvekili adayı Rıdvan Turan ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de saldırıyı kınayan konuşmalar yaptı.

Grup, konuşmaların ardından bir süre slogan attıktan sonra olaysız dağıldı.