HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
- "2015 seçimleri öncesinde partimizin önlenemez yükselişini gören siyasi iktidar, doğrudan kendi eliyle komplo ve siyasi provokasyonlar düzenliyor. Hükümet eliyle organize edilen bu saldırılar HDP'nin yürüyüşünü durduramaz" - "Artık Türkiye toplumu geleceğinin karartıldığını gördü. Artık günü kurtarma şansımız yok, gün kurtarma dönemi bitti. AKP hükümeti, dünümüzü de bugünümüzü de cehenneme çevirdi"

ADANA (AA) - Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "2015 seçimleri öncesinde partimizin önlenemez yükselişini gören siyasi iktidar, doğrudan kendi eliyle komplo ve siyasi provokasyonlar düzenliyor. Hükümet eliyle organize edilen bu saldırılar HDP'nin yürüyüşünü  durduramaz" dedi.

Yüksekdağ, partisince kentteki bir otelde düzenlenen Adana Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, HDP'nin siyasete "merhaba" dediği zamandan itibaren Türkiye'nin değişim içine girdiğini, partilerinin adından menkul bir siyasi yapılanma olmadığını belirterek, "Biz halkın adına konuşan ve siyaset yapan değil, halkın kendisi olarak, Türkiye yurttaşlarının ve yurttaşlık bilincinde olarak siyasetin içerisinde yerimizi aldık" diye konuştu.

Yüksekdağ, kadınların HDP'nin içinde yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"HDP'de gençlerin seçilmiş temsilcileri yoktur, gençlerin bizzat kendisi vardır. Kürtlerin, Alevilerin temsilcileri, ezilen diğer ulusların, inançların, Sünnilerin, Yezidilerin, Ermenilerin temsilcisi yoktur. Bizzat onların kendisi vardır. İşte bizler o nedenle seçim sloganımızı çok doğru biçimde 'Bizler Meclise' olarak tarif ettik. Tek bir temsiliyet yapısı, tek adam diktatörlüğü, merkeziyetçi, otoriter, faşizan anlayış HDP'nin yapısında, tarihinde ve genetiğinde yoktur, olmayacaktır."

Seçim bildirgelerini bir süre önce açıkladıklarını anımsatan Yüksekdağ konuşmasında, "Sadece iktidara geldiğimiz koşullarda yerine getireceğimiz bir söz olarak görmedik ve görmüyoruz. Bakın siyasi partilere, en başta da AKP hükümetine, ortaya koyduğu seçim programını bir şantaj aracı olarak kullanıyorlar. 'Bana oy vermezseniz, beni iktidar yapmazsanız eğer, size duble duble yollar yapmam. Beni iktidar yapmazsanız eğer, size verdiğim şu kadar yardımı veya katkıyı vermem.' Bu programları hep bir şantaj aracı olarak kullandılar" ifadelerine yer verdi. 

AK Parti hükümetini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ı eleştiren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"HDP'nin 35 milletvekiliyle yaptığı bir çalışması vardı. Mecliste tek muhalefet yapan partinin HDP olduğunu da kimse inkar etmiyor. Ben de bunu söyleyenlere diyorum ki 'Biz 30 milletvekiliyle bunları yaptık. Siz bizi bir de o meclisin çatısı altında 100 milletvekiliyle görün. Halkların demokratik iktidarını kurduğumuz ve iktidara yerleştiğimizde görün.' İşte biz Türkiye'ye bu ufku kazandırıyoruz. Bu ufku ve isteği uzun yılar boyunca Türkiye toplumuna unutturdular. 2015 genel seçimleri öncesinde oy sandıklarından çıkacak sonucu halklar lehine ve halkların şu anki temsilcisi HDP lehine değiştirmeyi başarabilirsek, geçmişte belki irademizin ve sözlerimizin hükmü olmadı ama gelecekte irademizin ve sözlerimizin hükmünden kimse sual edemeyecek. Artık Türkiye toplumu geleceğinin karartıldığını gördü. Artık günü kurtarma şansımız yok, gün kurtarma dönemi bitti. AKP hükümeti, dünümüzü de bugünümüzü de cehenneme çevirdi. Tek vaadi de şu, 'Gelecekte de sizi cehennemde yaşatacağım. Dününüzü, bugününüzü harcadım, geleceğinizi de harcayacağım' diyor." 

- "Artık ok yaydan çıkmıştır"

 HDP'nin yükselişini hiçbir gücün durduramayacağını, partilerinin seçim öncesi ciddi saldırı ve tehditlerle karşı karşıya kaldığını iddia  eden Figen Yüksekdağ, sözlerine şöyle devam etti:

"2015 seçimleri öncesinde partimizin önlenemez yükselişini gören siyasi iktidar, doğrudan kendi eliyle komplo ve siyasi provokasyonlar düzenliyor. Hükümet eliyle organize edilen bu saldırılar HDP'nin yürüyüşünü  durduramaz. Artık ok yaydan çıkmıştır. Siyasi iktidarın bizi paçamızdan çekerek aşağıya indirme çabalarının hepsi nafiledir. Türkiye halkı bütün gerçekleri gördü."

Sivil toplum örgütlerini her türlü provokasyona karşı dikkatli olmaları konusunda uyaran ve  2015 seçimlerinde hep birlikte demokrasi nöbeti tutacaklarını açıklayan Yüksekdağ, "AKP hükümetinin gözü kararmış, seçimi riske sokacak her türlü müdahaleyi göze alabilir. Onların gözü kararmış olabilir. Ama biz Türkiye'ye sahip çıkacağız" dedi.

Adana'nın ekonomik, siyasal ve kültürel anlamdaki gücünü tekrar ayağa kaldıracaklarını belirten Yüksekdağ, "Artık Adana'yı işsizlikte birinci olmaktan çıkarmamız gerekiyor. Kentin bereketli topraklarını kurutan, o toprağı sömüren siyasi ve ekonomik anlayıştan kurtarmamız gerekiyor. Adana'nın doğal ve çevresel atmosferini yıkan, tahrip eden, bir turizm cennetine dönüşecekken bir harabe gibi kalmasına izin veren siyasi ve idari zihniyetten kurtulmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yüksekdağ, konuşmasını tamamlamasının ardından, partisinin Adana milletvekillerini basına tanıttı.