HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
- "Ekonomik krize siyasi kriz eşlik ediyor ve dünyada bu ülkenin prestiji yerle bir olmuş. Dört bir yanımız savaşla kaynıyor"

ADANA (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Türkiye 'de ekonomik ve siyasi kriz yaşandığını iddia ederek, "Dünyada bu ülkenin prestiji yerle bir olmuş. Dört bir yanımız savaşla kaynıyor" dedi.

Yüksekdağ, seçim çalışmaları için geldiği Adana'da, Karataş ilçesi Tuzla Mahallesi'nde tarlalarda çalışan tarım işçileriyle sohbet etti, birlikte biber ve mandalina topladı.

Daha sonra kentteki bir otelde düzenlenen toplantıda iş çevreleri ile buluşan Figen Yüksekdağ, 10 gün önce Ankara 'da Türkiye tarihindeki en yıkıcı katliamlardan birisinin yaşatıldığını, bunun acı ve öfkesini hala yüreklerinde taşıdıklarını, barıştan, çözümden ve aydınlık bir Türkiye geleceğinden umut kesmeden yollarına devam ettiklerini belirtti.

Türkiye'deki siyasi iktidarın iki yıldan beri yürütülen barış ve demokratik Çözüm Süreci'ni askıya aldığını öne süren Yüksekdağ, "Hükümetin imzası, o mutabakat, açıklama metninin altında hala kurumamıştır. Cumhurbaşkanı'nın onayı hala hafızalardadır. Unutturmaya çalışıyorlar, o ayrı mesele" diye konuştu.

İktidarı, "ülkenin çıkarlarını yerin dibine batırmakla" suçlayan Figen Yüksekdağ, "Bölgede komşu kalmadı. Buradaki ticaret, esnaf çevreleri bunu çok daha iyi bilir. Ticaret yerin dibinde sürünüyor. Suriye, İran, Irak'a, hiçbir yere giremiyoruz. Ekonomik krize siyasi kriz eşlik ediyor ve dünyada bu ülkenin prestiji yerle bir olmuş. Dört bir yanımız savaşla kaynıyor" ifadelerini kullandı.

Toplantıya, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ile HDP Adana Milletvekili Rıdvan Turan da katıldı.