Hükümlüler belediyelerde temizlik, bakım-onarım işi yapacak

Hükümlüler belediyelerde temizlik, bakım-onarım işi yapacak
Hükümlüler belediyelerde temizlik, bakım-onarım işi yapacak
- Adana'da, hükümlüler, denetimli serbestlik kapsamında, belediyeler bünyesinde görevlendirilip temizlik, bakım-onarım gibi işlerde görev alacak

ADANA (AA) - Adana'da, haklarında kamuya ücretsiz çalışma cezaları verilen hükümlüler, ilçe belediyeleri bünyesinde görevlendirilip temizlik, bakım-onarım gibi işlerde istihdam edilecek.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Medya İletişim Bürosundan yapılan yazılı açıklamaya göre, Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, cezalarının son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlüler ile haklarında kamuya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlüler için çalışma başlattı.

Çalışmalar kapsamında Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile Yüreğir ve Sarıçam belediyeleri arasında, hükümlülerin cezalarını çekerken topluma yararlı işlerde çalıştırılmaları amacıyla protokol imzalandı.

Protokolle birlikte, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalışma yükümlülüğü olanlar, belediyeler bünyesinde görevlendirilip temizlik, bakım-onarım gibi işlerde görev alacak.

Denetimli Serbestlik Müdürü Seydi Dağlı öncülüğünde, başlatılan çalışmayla Yüreğir ve Sarıçam belediyeleri ile yapılan görüşmelerde, hükümlülerin belediye hizmetlerinde çalıştırılması yönünde işbirliği yapıldı.

Yüreğir Belediyesi'yle hazırlanan protokolle hükümlüler, belediye bünyesinde ihtiyaçlara uygun düzenli olarak kamu hizmetinde çalıştırılması ve aile içinde, toplumda sosyalleşme sürecini kolaylaştırmak ve iyileştirme çalışmaları kapsamında faydalı birey haline gelmelerinin sağlanması amaçlanıyor.

Sarıçam Belediyesi ile hazırlanan protokolde ise yine haklarında kumaya yararlı bir işte çalışma cezası verilen hükümlüler ile son bir yılı denetimli serbestlik tedbirine çevrilen hükümlülerin Sarıçam Belediyesi bünyesinde uygun görülecek işlerde çalıştırılması öngörüldü.

Konuyla ilgili görüşlerine yer verilen Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ, toplumsal sorumluluk projelerine önem verdiklerini belirterek, ''Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hükümlülerin kamu yararına çalıştırılmalarını öngören uygulamasına desteğimiz tamdı. Belediyemiz bünyesinde görevlendirilecek hükümlüleri temizlik, boyama, tamirat gibi işlerde görevlendireceğiz. Bu durumdan hem halkımız faydalanacak hem de hükümlüler'' ifadelerini kullandı.

Başsavcı Vekili Musa Ünel ise her iki belediyeye verdiği destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederek, kamu yararına çalışma cezası ile hükümlülerin, işlemiş oldukları fiilin karşılığını sosyal hayattan kopmadan günün belirli saatlerinde çalıştırılacağını kaydetti.