İbrahim Aras'ın ölümüne ilişkin soruşturma

İbrahim Aras'ın ölümüne ilişkin soruşturma
İbrahim Aras'ın ölümüne ilişkin soruşturma
- Adana'da izinsiz gösteri sırasında ölen 14 yaşındaki İbrahim Aras ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanan sanık hakkında, 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı - İddianamede yer alan gizli tanık "Alanya"nın ifadelerinden: "İbrahim yere düşüp, başından kanlar aktığı sırada S.A. endişeli ve hızlı bir şekilde uzaklaştı. İbrahim, vurulduktan sonra herkes polisi suçladı. Bu olayı herkesin S.A'nın gerçekleştirdiğini bilip konuşmasına rağmen kimse korkusundan ifade veremedi''

ADANA (AA) - Adana'da geçen yıl izinsiz gösteri sırasında 14 yaşındaki İbrahim Aras'ın ölümüne ilişkin  soruşturma kapsamında tutuklu 14 yaşındaki sanık hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davanın iddianamesinde, yaşı 15'ten küçük olan S.A. hakkında, ''kasten adam öldürme'' suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

İddianamede, ifadelerine yer verilen gizli tanık "Alanya", şunları kaydetti:

''S.A'da av tüfeği vardı. İbrahim ile S.A'nın arasında 2-3 metre bulunuyordu. İbrahim yere düşüp, başından kanlar aktığı sırada S.A. endişeli ve hızlı bir şekilde uzaklaştı. İbrahim, vurulduktan sonra herkes polisi suçladı. Bu olayı herkesin S.A'nın gerçekleştirdiğini bilip konuşmasına rağmen kimse korkusundan ifade veremedi.''

Diyarbakır 'ın Lice ilçesinde yaşanan olaylar bahanesiyle Adana'da 15 Haziran'da düzenlenen izinsiz gösteriler sırasında 14 yaşındaki İbrahim Aras hayatını kaybetmişti. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aras'ın ölümüne ilişkin 3 Cumhuriyet Savcısının görevlendirildiğini, soruşturmanın tüm iddiaları kapsayacak şekilde yürütüldüğünü açıklamıştı.

Seyhan ilçesi Saydam Caddesi'nde devriye görevi yapan polis ekipleri, şüphe üzerine durdukları otomobilde, Aras'ın öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında, hakkında yakalama kararı bulunan S.A'yı gözaltına almış ve çeşitli suçlardan 9 kaydı bulunan sanık tutuklanmıştı.

S.A. ayrıca, 2 Şubat'ta Adana'da pazar yerindeki kavga sırasında pompalı tüfekle açtığı ateş sonucu alışveriş yapan Yasemin Kaya'nın (43) ölümüne neden olduğu iddiasıyla yakalanmış, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.