"İç Güvenlik Paketi'ni geçirmeye kararlıyız"

"İç Güvenlik Paketi'ni geçirmeye kararlıyız"
"İç Güvenlik Paketi'ni geçirmeye kararlıyız"
- AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş: "Sabırla ve metanetle İç Güvenlik Paketi'ni sonuna kadar geçirmeye kararlıyız" - "Bir CHP'li grup başkanvekilinin kürsüye saldırması, kürsüye çıkıp orayı işgale yeltenmesi herhalde o partiyi kuranların, o partiye gönül vermiş olanların ecdatlarının kemiklerini sızlatmıştır" - "HDP, diğer partileri hipnotize etti. TBMM'de şiddet ve terörizm hakim olmaya başladı"

ADANA (AA) - VOLKAN KAŞİK - AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İç Güvenlik Paketi'nin meclisten geçirilmesi kararlılığını sabırla ve metanetle sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi.

Elitaş, AA muhabirine, TBMM'de görüşmeleri devam eden İç Güvenlik Paketi'nde tartışmalara rağmen 33. maddesini geçtiklerini söyledi.

Paketin amacı hakkında bilgi veren Elitaş, "Bazı insanların, demokratik haklarını kullanırken dışarıdan yapılan müdahalelerle bu özgürlüklerinin elinden alınmasını engelleyen bir düzenleme. Yani meşru yapılan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde, dışarıdan molotofkokteyliyle, sapanla, demir bilyelerle, silahla veya başka şeylerle, yüzünü kapatıp orada provokasyon, vandallık yapmaya çalışan, iş yerlerini talan eden, kamu mallarına zarar veren insanları engelleyen bir durum söz konusu" diye konuştu.

Son 10-15 gündür TBMM'de şiddetin hakim olduğunu vurgulayan Elitaş, şunları kaydetti:

"HDP, diğer partileri hipnotize etti. TBMM'de şiddet ve terörizm hakim olmaya başladı. Meclis başkanvekillerine aşırı saldırı var. Ahlaka sığmayan, insanlıkla bağdaşmayan çok ciddi, sert psikolojik saldırılarla karşı karşıya kaldılar ve hiç görmediğimiz, duymadığımız bir şekilde meclis başkanvekillerine şiddet uygulamaya başladılar. Bir kadın meclis başkanvekilinin eline vurdular. Yine bir kadın katip üyenin elinden kağıdı alıp mikrofonunu kırdılar. Hiç olmamış bir şey, ' Atatürk 'ün kürsüsü' diye ifade ettiğimiz meclis başkanvekilliği kürsüsü, bir siyasi partinin gurup başkanvekili tarafından işgal edilmek istendi. 1920'lerde düşman, Polatlı'ya geldiğinde TBMM'nin, Kayseri'ye taşınmasını engelleyen bir duruş sergileyen TBMM'nin değerli üyeleri, ecdadımız bugünkü tabloyu görse herhalde kemikleri sızlardı. Bir CHP 'li grup başkanvekilinin kürsüye saldırması, kürsüye çıkıp orayı işgale yeltenmesi herhalde o partiyi kuranların, o partiye gönül vermiş olanların ecdatlarının kemiklerini sızlatmıştır. Bu durum, CHP'ye oy vermeye çalışanların düşüncelerinde, zihinlerinde bundan sonra önemli bir soru işareti ortaya çıkarmıştır."

- "TBMM'de MHP ve HDP koalisyonu var"

İç Güvenlik Paketi tartışmalarında muhalefetin tavrını eleştiren Elitaş, MHP ve HDP'yi "ittifak kurmakla" suçladı.

Gizlenmeye çalışılsa da TBMM'de buna herkesin şahit olduğunu savunan Elitaş, danışıklı şekilde "Sen bana sataş, ben sana sataşayım, kalkıp kürsüde söz alayım" tarzıyla hareket edildiğini öne sürdü.

Elitaş, AK Parti'nin sabrı, ahlakı ve etik kuralları temsil ettiğine dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ama muhalefet partilerinin kuralları, şiddeti, edep ve haya dışındaki küfürleri ve söylemleri, meclis başkanvekillerine karşı olağanüstü derecede yaptıkları psikolojik baskıyı içeriyor. Sabırla ve metanetle İç Güvenlik Paketi'ni sonuna kadar geçirmeye kararlıyız. İnşallah buna da devam edeceğiz. Hiç kimse AK Parti'yi 'şiddet yapıyor' diye gösteremez, şiddetin bir unsuru yapamaz. Biz ahlakımıza uygun, atalarımızdan, ecdadımızdan kalan davranış tarzıyla bize yakışan vakarla, usulle, yöntemlerle TBMM'nin çalışmasını devam ettirmeye gayret ediyoruz."