İncirlik'teki hava üssünde işten çıkarmalar

İncirlik'teki hava üssünde işten çıkarmalar
İncirlik'teki hava üssünde işten çıkarmalar
- Türk Harb-İş Sendikası üyeleri, ABD'li işverenin 5 arkadaşlarını işten çıkarmasını protesto etti - Sendika Genel Başkanı Bozal: "Amerikan şirketlerine bağlı iş yerlerinde çalışan üyelerimiz, işçi çıkarmalar ve örgütlü iş gücünü ortadan kaldırmaya dönük taşeron uygulamaları nedeniyle kendilerini tehdit altında hissetmektedir"

ADANA (AA) - Türk Harb- İş Sendikası üyeleri, İncirlik'teki 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda konuşlu Amerikan Hava Kuvvetleri 39. Kanat Komutanlığı'na bağlı özel şirkette çalışan 5 arkadaşlarının  ABD 'li işveren tarafından işten çıkarılmasını protesto etti.

Merkez Sarıçam ilçesi İncirlik mevkisindeki üssün nizamiyesi önünde toplanan işçiler, sloganlar atarak üs çevresinde bir süre yürüdü.

Türk Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, burada yaptığı açıklamada, yetkili oldukları İncirlik'teki ABD'li iş yerlerinde her geçen gün artarak devam eden keyfi ve hukuksuz iş akdi fesihlerine karşı sessiz kalmayacaklarını ilan etmek amacıyla toplandıklarını söyledi.

"Amerikan şirketlerine bağlı iş yerlerinde çalışan üyelerimiz, işçi çıkarmalar ve örgütlü iş gücünü ortadan kaldırmaya dönük taşeron uygulamaları nedeniyle kendilerini tehdit altında hissetmektedir" diyen Bozal, şöyle devam etti:

"Emeğiyle alın teriyle evine ekmek götürmek isteyen onurlu insanlar, afaki ekonomik gerekçelerle hiçbir hukuki neden olmadan, gayri insani yaklaşımlarla işinden, ekmeğinden edilmektedir. AAFES bünyesindeki Takabel yemek bölümünü kapatarak buradaki hizmeti taşeron firmaya vermeyi planlayan işveren, 5 üyemizi işten çıkarmıştır. Sistematik işçi tenkisatlarıyla iş yerlerini sendikasızlaştırmaya çalışan işverenin kötü niyetli ve hukuk dışı icraatlarını kınıyoruz. Bu iş yerinde başka bir çalışma modeli getirmek istiyorsanız karşınızda ulu çınar Türk Harb-İş Sendikasını bulursunuz. İşveren vekillerine buranın Türkiye olduğunu hatırlatıyor ve bir kez daha uyarıyoruz; ulusal mevzuatımız ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış çalışma hakkına saygı duymayan, kaçak ve taşeron çalıştırmalarla kadrolu çalışanların emeğini hiçe sayan tavrınıza biz de saygı duymuyor ve kabul etmiyoruz."

İşvereni insanların onuruyla oynamaktan vazgeçmeleri konusunda uyaran Bozal, İncirlik işçilerinin sahipsiz ve yalnız olmadığını ifade etti.

Bozal, hukuksuzluğa boyun eğemeyeceklerini, demokratik mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Konuşmanın ardından işçiler, bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.