İspanya Başbakanı Rajoy, Adana'da:

İspanya Başbakanı Rajoy, Adana'da:
İspanya Başbakanı Rajoy, Adana'da:
- "Hiç kimsenin terör tehdidinin dışında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Terörizm, savunmasız, masum, sivil halkı tehdit eden ve barbarca vuran bir bela"

ADANA (AA) - İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Hiç kimsenin terör tehdidinin dışında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Terörizm, savunmasız, masum, sivil halkı tehdit eden ve barbarca vuran bir bela" dedi.

İspanya devletine ait uçakla Antalya'dan Adana'ya gelen Rajoy'u, Vali Mustafa Büyük, İspanya Savunma Bakanı Pablo Morenes Eulate, İspanya Genelkurmay Başkanı F. Garcia Sanchez ve yetkililer karşıladı. 

İspanyol Patriot füze bataryasının konuşlu olduğu Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı Korgeneral Recai Engin Kışlası'na geçen Rajoy, birlik komutanı Yarbay Juan Carlos Castilla'dan bilgi aldı. 

Rajoy, burada askerlere hitaben yaptığı konuşmada, askerlerin yanında bulunmanın kendisi için bir onur olduğunu söyledi.

NATO'nun tüm dünyada güvenlik ve istikrar sağlama kapasitesine sahip olmasını istediklerini anlatan Rajoy, şöyle konuştu:

"İspanya'nın büyük önem verdiği NATO kapsamında, halkı savunmaya yönelik, tamamen bir savunma misyonunu gerçekleştiriyorsunuz. Bu, 'Hepimiz birimiz birimiz hepimiz içindir' sözüne örnek bir misyon. NATO müttefiki olan Türk vatandaşlarını korumak için buradasınız. NATO'nun tüm dünyada güvenlik ve istikrar sağlama kapasitesine sahip olmasını, küresel bir aktör olmasını istiyoruz. Sizin buradaki misyonunuz İspanya'nın da güvenliğini artırmaya yarıyor. Bu, Suriye ve bölgedeki diğer yerlerde yaşanan gelişmelerin hepimizi tehdit ettiği bir dönemde meydana geliyor. Bildiğiniz gibi hiç kimsenin terör tehdidinin dışında olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Terörizm, savunmasız, masum, sivil halkı tehdit eden ve barbarca vuran bir bela. Ve bunu dünyanın her tarafında yapıyor. Madrid, Londra, Ankara ve bildiğiniz gibi sadece saatler öncesinde Paris'te. "

Rajoy, bu barbarlığa karşı mücadelede birlik olmalarının çok önemli olduğunu belirterek, "Sizin buradaki mevcudiyetiniz sivil halk için bir garanti ve güven vermektedir. Sizin burada bulunmanız aynı zamanda İspanyol halkının, hiçbir şekilde vazgeçmeyeceği insani değerleri ve özgürlüğün savunulmasına da bir örnek teşkil ediyor" diye konuştu.

İnsani değerleri ve özgürlükleri savunmanın en iyi yolunun müttefikleri ile yan yana olmaktan geçtiğini vurgulayan Rajoy, "Küresel tehdide cevapta küresel olmalıdır. Dayanışma ve güvenlik çok önemlidir. Bu yüzden de Türkiye,  buradaki mevcudiyetinize teşekkür ediyor ve ben de İspanyollar adına size teşekkür ediyorum. Geçmiş Aziz Martin ve şimdiden gelecek Noel bayramlarınızı kutluyorum. İspanyollar sizle çok gurur duyuyor" dedi.

Konuşmanın ardından Rajoy, basına kapalı olarak yetkililerden bir süre bilgi aldı, füzelerin bulunduğu alanı gezdi. 

Rajoy, daha sonra aynı uçakla Antalya'ya döndü. Başbakan Rajoy'a ziyaretinde çok sayıda gazeteci de eşlik etti. 

Öte yandan Fransa'daki saldırı nedeniyle birlik içindeki Türk, İspanya ve NATO bayraklarının yarıya indirildiği görüldü.