İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü

İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü
- Adana'da imam hatip lisesi öğrencisi, İstiklal Marşı'nın ilk 2 kıtasını Arapça okudu

ADANA (AA) - Adana'nın Aladağ ilçesinde imam hatip lisesi öğrencisi, İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü etkinliğinde İstiklal Marşı'nın ilk 2 kıtasını Arapça okudu.

Sinanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde düzenlenen etkinlik, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Kaymakam Ahmet Ziya Filizer, konuşmasında, Mehmet Akif Ersoy'u ve Büyük Önder  Mustafa Kemal Atatürk 'ü iyi anlamak gerektiğini söyledi.

Filizer, "Sabahtan akşama kadar açlık ve susuzluk çekerek cepheden cepheye koşmuşlar, türlü sıkıntılara göğüs germişlerdir. Bu insanların derdi, vatan, millet sevgisiydi. Vatanlarının, düşman elinden kurtulmasını istiyorlardı. Güçlü bir devlet olsun, insanları rahat, huzur içinde yaşasın istiyorlardı" dedi.

Etkinlikte Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazma süreci ve TBMM'de kabulünün canlandırıldığı tiyatro sahnelendi. İstiklal Marşını en güzel okuyan 10 öğrenci, marşın 10 kıtasını ezbere seslendirdi.

Sinanpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi 10. sınıf öğrencisi Züleyha Eroğlu da İstiklal Marşı'nın ilk 2 kıtasını Arapça okudu.

Mehmet Akif Ersoy'un hayatını anlatan kısa filmin gösterildiği etkinlikte, Kaymakam Filizer, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Ünal Güder ve  Belediye Başkanı Mustafa Akgedik, şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödül verdi.