Kalkınma Bakanı Yılmaz Adana'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz Adana'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz Adana'da
- "Ne yapılırsa yapılsın, hangi hadiseler olursa olsun kalkınma, bu ülkeyi geliştirme ve refahını artırma sürecimiz kesintisiz ve kararlı şekilde devam edecek" - "Ülkemizi 2023 vizyonuna taşıyacak ve dünyanın en ileri, en güçlü ekonomileri arasına gireceksek bütün yörelerimizin potansiyelini harekete geçirmek durumundayız" - "Sadece İstanbul'un, Ankara'nın, İzmir'in potansiyeliyle Türkiye'yi 2023'e ve ötesine taşıyamayız"

ADANA (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, terörün ülkenin kalkınma sürecine, gelişmesine ve büyümesine darbe vurduğunu belirterek, "Ne yapılırsa yapılsın, hangi hadiseler olursa olsun kalkınma, bu ülkeyi geliştirme ve refahını artırma sürecimiz kesintisiz ve kararlı şekilde devam edecek" dedi.

Yılmaz, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) hizmet binasının temel atma törenine katılmak üzere geldiği Adana'da, Valiliği ziyaret etti. Vali Mustafa Büyük ile bir süre görüşen Yılmaz, daha sonra temel atma törenine geçti.

Yılmaz, törendeki konuşmasına şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır dileyerek başladı. 

Terörü lanetleyen Yılmaz, "Terörün en büyük amaçlarından birisi ülkemizin kalkınma sürecine, gelişmesine, büyümesine darbe vurmaktır. Terör, demokrasiye ve kalkınmaya düşmandır, kalkınma sürecini akamate uğratmaya çalışır. Ne yapılırsa yapılsın, hangi hadiseler olursa olsun kalkınma, bu ülkeyi geliştirme ve refahını artırma sürecimiz kesintisiz ve kararlı bir şekilde devam edecek" diye konuştu.

Yılmaz, ÇKA hizmet binasının yanı sıra aynı zamanda  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Adana Bölge Müdürlüğü yeni hizmet binasının da temelinin atıldığını aktararak, bu iki kurumun kalkınmayla yakından ilişkili olduğunu söyledi.

Sağlıklı istatistikler olmadan, düzgün bilgiler temin edilmeden sağlıklı politikalar da oluşturulamayacağını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"Bu, kamu sektörü ve yerel yönetim için de iş dünyası ve herkes için de geçerlidir. TÜİK, bu anlamda çok önemli bir görev icra ediyor. Yöremizle ilgili her yıl daha fazla ve nitelikli istatistikler üretiyor. Yeni hizmet binasında bunu çok daha uygun bir ortamda gerçekleştirmiş olacak. Aynı şekilde ÇKA, bölge için çok değerli bir kurumumuz. 2006'da ilk kurduğumuz ajanslardan biri. Pilot ajans olarak kurduğumuz çok önemli bir kurumsal yapı. Ajansımız, tabiri caizse helvayı meydana getirecek, herkesi bir araya getiren bir kurum. İçinde merkezi idare, valilerimiz var. Yerel yönetimler yani belediye başkanlarımız yönetimde. Diğer taraftan iş dünyamız ticaret sanayi odalarımız var. Kalkınma kurullarında sivil toplum akademik dünya kalkınmayla ilgili tüm taraflar yer alıyor."

Yılmaz, Mersin'de 25 milyon liralık bir hibe programını kamuoyuyla paylaştıklarını, kalkınma ajanslarının hiç durmadan çalışmalarını devam ettireceğini dile getirdi. 

Adana ve Mersin'de iki yatırım destek ofisinin bulunduğunu bildiren Yılmaz, bu ofisler kanalıyla yatırımcılara sağlıklı bilgiler sunmaya, yatırım yapacak müteşebbislerin bürokratik işlerini kolaylaştırmaya, yörenin tanıtım imkanlarını içeride ve dışarıda anlatmaya gayret ettiklerini söyledi. 

- "Bu adeta bir seferberliktir"

"Ülkemizi 2023 vizyonuna taşıyacak ve dünyanın en ileri, en güçlü ekonomileri arasına gireceksek bütün yörelerimizin potansiyelini harekete geçirmek durumundayız" diyen Yılmaz, bunun bir seferberlik olarak görülmesi gerektiğini söyledi. 

Sadece İstanbul'un, Ankara'nın, İzmir'in potansiyeliyle Türkiye'nin 2023 ve ötesine taşınamayacağına işaret eden Yılmaz, her bir yörenin üstünlüklerini, varlıklarını, potansiyellerini çok iyi tespit edip, buna göre politikalar ve projeler geliştirmenin önemini vurguladı.

Yılmaz, Çukurova bölgesinin bu anlamada çok değerli bir stratejik konuma sahip olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Adeta doğal bir lojistik merkez. Burada her şey var. Lojistik, ticaret, limanlar, deniz bağlantılar ve diğer ulaşım modları ve tarım var. Bu bölgemizde güzellikler ve turizm alanında değerlendirilecek çok önemli potansiyellerimiz var. Bu bölgenin geçmişten gelen ve giderek daha nitelikli hale gelen bir sanayi kültürü var. İnşallah bu bölge gelecekte Doğu Akdeniz'in parlayan bir yıldızı olarak hepimizin iftihar ettiği bir bölge olacak. Tüm kesimleriyle bu bölgemizin potansiyellerini harekete geçirmek için el birliğiyle hareket etmek lazım. Kalkınma Bakanlığı olarak tüm imkanlarımızla bu bölgenin yanında olduğumuzu belirtmek isterim."

-"Kalkınmayı sağlayacak unsular açısından zengin potansiyele sahip" 

ÇKA Başkanı ve Mersin Valisi Özdemir Çakacak, yörenin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmasına katkı sağlama adına önemli çalışmalara imza atan ajansın yeni hizmet binasının temelini atmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Çakacak, yörenin tarımdan sanayiye ticaretten turizme kadar birçok alanda kalkınmayı sağlayacak unsular açısından son derece zengin potansiyele sahip olduğunu da kaydetti.

Adana Valisi Mustafa Büyük de terör olaylarında şehit düşen mehmetçiklere başsağlığı dileyerek, "Türkiye'de bu tür meselelerin yanında her türlü hizmeti, gelişmeyi kalkınmayı sağlayacak çalışmalar da aralıksız devam ediyor. Bu nedenle mutlu ve memnun olduğumuz bir projenin uygulaması için buradayız" ifadelerini kullandı.

Daha sonra Bakan Yılmaz, hizmet binasının temelini protokol üyeleriyle attı. Yılmaz ve beraberindekiler, daha sonra şantiye alanına fidan dikti.

Törene, AK Parti Adana Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Mehmet Şükrü Erdinç, Sadullah Kısacık, Fatma Güldemet Sarı,  CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da katıldı.