Karnavalda 10 bin kişiye "Kebap" dağıtılacak

Karnavalda 10 bin kişiye "Kebap" dağıtılacak
Karnavalda 10 bin kişiye "Kebap" dağıtılacak
- Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında 10 bin kişiye kebap dağıtılacak - ATO Başkanı Menevşe: ''Kentimizdeki ünlü ustalar festivalde yapacakları birbirinden lezzetli kebapları binlerce vatandaşın beğenisine sunacak''

ADANA (AA) - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında 10 bin kişiye "Adana Kebabı" dağıtılacak.

Adana Ticaret Odası'nın (ATO) gerçek lezzet ve özellikleriyle gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla 2004 yılında Türk Patent Enstitüsü'ne tescil ettirdiği Adana kebabının tanıtımı ve yaygınlaştırılmasına yönelik etkinlikleri sürüyor. 

Adana kebabının tadının ve lezzetinin bozulmaması için Türkiye 'nin çeşitli bölgelerinden gelen 400'den fazla ustaya ''Tescilli Adana Kebabı Ustalık Eğitimi" veren ATO, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında da ustaların yapacağı kebabı binlerce kişiye dağıtacak.

- ''10 bin kişi Adana kebabı yiyecek''

Etkinlikler kapsamında cumartesi günü Merkez Park'ta da 10 bin kişiye Adana Kebabı dağıtılacak.

ATO Başkanı Atilla Menevşe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, festival kapsamında kente gelen yerli ve yabancı turistleri kebap yemeden Adana'dan göndermek istemediklerini anlatan Menevşe, şöyle devam etti:

''ATO, tescil ettirerek kebaba sahip çıktı. Şimdi de farklı bir etkinlik düzenleyelim dedik. Festival kapsamında 10 bin kişiye Adana kebabı dağıtmaya karar verdik. Merkezpark'ta kurulacak tezgahlarda misafirlere Adana kebabı ikram edeceğiz. Kentimizdeki  ünlü ustalar festivalde yapacakları birbirinden lezzetli kebapları karnavala katılanların beğenisine sunacak. İzdihamı engellemek için sembolik bir ücret alınacak.''

- Portakal Çiçeği Karnavalı

Adana'daki bazı kurum ve sivil toplum kuruluşları öncülüğünde gerçekleştirilecek karnaval, cumartesi günü kortej yürüyüşü ile başlayacak.

Adana halkı, Türkiye'nin tek sokak karnavalı özelliğini taşıyan etkinlikteki yürüyüşe, özel tasarlanan renkli giysi ve aksesuarlarla katılacak. Karnaval kapsamında yaklaşık 190 etkinlik düzenlenecek.

Merkezpark'taki açılış töreninin ardından Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası ile pop müzik sanatçısı Keremcem, Zeynep Kasalini ve Gülden Mutlu, yurt dışından gelecek müzik grupları konser verecek. 

Karnaval kapsamında geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Yaşar Kemal, anılacak. Adanalı ünlü ressam Ertuğrul Ateş'in karnavalın yağlı boya resmini canlı performansla tuvale aktaracağı etkinlikler kapsamında çok sayıda sergi ve gösteri yapılacak.