Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi önerisi

Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi önerisi
Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi önerisi
- İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi yöneticileri, bulvarın isminin "Yaşar Kemal Bulvarı" olarak değiştirilmesi için Adana Büyükşehir Belediyesine başvurduklarını bildirdi

ADANA (AA) - İnsan Hakları Derneği Adana Şubesi yöneticileri, "Kenan Evren Bulvarı"nın adının "Yaşar Kemal Bulvarı" olarak değiştirilmesi için Adana Büyükşehir Belediyesine başvurduklarını bildirdi.

Derneğin şube eşbaşkanları İlhan Güngör ve Sema Peynirci ile yönetim kurulu üyeleri, Çukurova Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Burada bir konuşma yapan eşbaşkanlardan İlhan Güngör, 1980 darbesini gerçekleştiren Kenan Evren'in adının Adana'da bir caddeye verilmesinin Türkiye 'nin geçmişiyle yüzleşmesini engellediğini savundu.

Güngör, "Bu durum, yaşanan acıları daha da derinleştiriyor. Evrensel insan hakları ve hukukla bağdaşmayan uygulamalarla yaşam hakkını açıkça ihlal eden ve insanlığa karşı suç işleyen Evren, hem yargı hem de toplum vicdanında mahkum olmuştur" dedi.

"Kenan Evren Bulvarı"nın adının "Yaşar Kemal Bulvarı" olarak değiştirilmesi için imza kampanyası başlattıklarını ifade eden Güngör, kampanya sonunda hazırladıkları dilekçeyi Adana Büyükşehir Belediyesine sunduklarını ve sonucunu beklediklerini de sözlerine ekledi.