Kervansaray restorasyonuna engel olan binalar yıkıldı

Kervansaray restorasyonuna engel olan binalar yıkıldı
Kervansaray restorasyonuna engel olan binalar yıkıldı
ADANA (AA) - Adana'da yürütülen "Ölümsüzlük şehri Misis" projesi kazı çalışmaları kapsamında Misis kervansaray restorasyon çalışmalarını engelleyen...

ADANA (AA) - Adana'da yürütülen "Ölümsüzlük şehri Misis" projesi kazı çalışmaları kapsamında Misis kervansaray restorasyon çalışmalarını engelleyen binalar yıkıldı. 

Yüreğir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Yüreğir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Roma Antik Akdeniz Araştırmaları Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Merkezi, Pisa Üniversitesi ve Adana Müzesi Başkanlığı ile ortak yürütülen proje çalışmaları devam ediyor.

Proje kapsamında restore edilmesi planlanan Misis kervansarayında çalışmanın devam edebilmesi için Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün mülkiyetinde bulunan ve 40 yıllığına Yüreğir Belediyesi'ne devredilen alanlardaki taşınmazların yıkımı gerçekleştirildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, projeye büyük önem verdiklerini ve uluslararası alana taşıdıklarını belirtti.

Höyükte kazı çalışmaları devam ederken kervansaray restorasyonu ve Misis Lokman Hekim Camii rekonstrüksiyon çalışmalarının da bir plan dahilinde sürdüğünü ifade eden Çelikcan, şunları kaydetti:

"Kervansaray restorasyon çalışmalarına engel olan, mülkiyeti Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait 3. derece sit alanı sınırları içerisinde bulunan 27 pafta 709,710,711,712,713 nolu taşınmazlar Yüreğir Kaymakamlığı'nın kararı ile tahliye edilerek ekiplerimiz tarafından yıkımı gerçekleştirilmiştir. Böylece Misis Kervansaray Restorasyonu çalışmaları da sorunsuz bir şekilde devam etmektedir."