Kınalı keklikler doğayla buluştu

Kınalı keklikler doğayla buluştu
Kınalı keklikler doğayla buluştu
- Adana'nın Feke ilçesinde 500 kınalı keklik doğaya salındı

ADANA (AA) - Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürlüğü tarafından Adana'nın Feke ilçesinde 500 kınalı keklik doğaya salındı.

Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, keklik popülasyonunu arttırmak amacıyla Gaziantep Erikçe Kanatlı Yaban Hayvanı Üretim Tesisinden getirilen 500 keklik, Feke ilçesinde düzenlenen törenle doğaya bırakıldı.

Feke Kaymakamı İhsan Emre Aydın , törende, keklik popülasyonunun artırılmasında vatandaşlara ve  güvenlik güçlerine büyük görevler düştüğünü belirtti.

Bölgenin avlanmaya kapalı olduğunu hatırlatan Aydın, "3 yıl boyunca av yasağı olacak. Bu alanda bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecek. Güvenlik görevlilerimiz sürekli takip altında tutacaklar. Esasında vatandaşlarımızın bu kekliklere sahip çıkması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdür Yardımcısı Yüksel Abidinoğlu ise her yıl sorumluluk alanlarındaki sahalarda keklik salımı yaptıklarını anımsatarak, Feke'de 500 kekliği doğayla buluşturduklarını, salımlarının Kozan ve Ceyhan ilçelerinde devam edeceğini bildirdi.

Konuşmanın ardından 500 kınalı keklik protokol üyeleri tarafından doğaya salındı.

Program kapsamında yıl içerisinde 3 bin kınalı keklik salımının gerçekleştirileceği bildirildi.