Kozan'da üreticiler köylü pazarı kurdu

Kozan'da üreticiler köylü pazarı kurdu
Kozan'da üreticiler köylü pazarı kurdu
ADANA (AA) - Adana'nın Kozan ilçesinde üreticiler, belediyenin desteği ile köylü pazarı kurdu.Belediye meclis toplantısında Kozan Kent Konseyi Tarım...

ADANA (AA) - Adana'nın Kozan ilçesinde üreticiler, belediyenin desteği ile köylü pazarı kurdu.

Belediye meclis toplantısında Kozan Kent Konseyi Tarım ve Hayvancılık çalışma grubunun belediye gündemine taşıdığı üreticinin köylü pazarı kurması önerisi, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ile gerçekleştirilen? ''Kozan'da Taşınmaz Kültür Varlıklarının Turizme Kazandırılması'' projesi kapsamında kabul edildi.

Üreticiler, proje ile kendi ürettikleri ve yetiştirdikleri yöresel ürünleri pazarda satışa sunacak. Belediye, proje ile girişimcilik eğitimi verilmesini sağladığı 40 kişi arasından belirlenen 10 üreticiye de pazar tezgahı kurma desteği sağladı.

Üreticiler, ürettikleri salça, turşu, nar ekşisi, turunç reçeli, peynir, incir reçeli, yufka ekmek, mantı gibi yöresel gıda ürünlerini ve iğne oyası, dokuma, kilim gibi el işlerini Kozan Belediyesi'nin çevre düzenlemesini yaptığı, dinlenme alanları ve stant kurduğu tarihi Kadirli Caddesi'ndeki pazar yerinde vatandaşlarla buluşturacak.

Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk, yaptığı açıklamada, haftanın belirli günlerinde hizmet verecek pazarı, ilçe ekonomisine canlılık kazandırmak ve istihdamı arttırmak amacıyla kurduklarını söyledi.

Öztürk, el emeği göz nuru yöresel ürünlerin vatandaşa daha kolay ulaşmasını sağlayacak pazarın zamanla büyüyeceğine inandığını kaydetti.

Bu arada, üreticilere girişimcilik eğitimi sertifikaları ve tezgahları, törenle teslim edildi. Etkinliğe, Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Şenöz, Kent Konseyi Başkanı Ömer Faruk Kaymaz, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent Tanrıverdi, mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.