Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
- "Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanını idama mahkum ettiler. Buradan bu idamı kınıyoruz ve lanetliyoruz" - "Hürriyet gazetesinin internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Mursi'nin idam kararını verirken, ikisinin de aldığı yüzde 52 oya gönderme yaparak Mursi'nin idam kararı üzerinden Cumhurbaşkanımıza mesaj vermeye çalışan lanetli bir haber yaptılar. Bunu da kınıyoruz"

ADANA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edilmesini kınadıklarını ve lanetlediklerini bildirdi.

Çelik, AK Parti Adana milletvekili adayı Talip Küçükcan'ın merkez Çukurova ilçesindeki seçim bürosunun açılışında, 27 Mayıs darbesiyle milletin iradesinin gayrimeşru olarak gasbedildiğini söyledi.

Bunun, bir gece baskını olduğunu dile getiren Çelik, "27 Mayıs ihtilali, millete hizmet etmesi gereken silahlı bürokrasinin millete silah çekmesiydi. Onun sonunda milletin kendi oylarıyla seçtiği başbakan idam edildi. Bakanlar idam edildi. Sonuçta Türkiye 'yi büyük kaosa götürecek, büyük sıkıntılar oluşturacak çok büyük gelişmelerin ardı arkası kesilmedi" ifadelerini kullandı.

Çelik, 27 Mayıs'ın, Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alan, büyük sıkıntılara imza atan darbe silsilesine yol açtığını, bunu tetiklediğini belirterek, "Netice itibarıyla Türkiye'ye on yıllarını kaybettiren, Türkiye'yi kaosa sürükleyen, milli iradeyi gasbeden her teşebbüs 27 Mayıs'tan ilham aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Darbenin kalıntılarını silmeye çalıştıklarını anlatan Çelik, şöyle devam etti:

"İlk defa bir Başbakan, Başbakanımız, onların idam kararının alındığı Yassıada'ya giderek, bir mesaj verdi. Verdiği mesajın özü şuydu, selefi olduğu başbakanın idam edilmesine karşı, bizim seleflerimiz olan bakanların idam edilmesine karşı, bir daha kimsenin milli iradeye el süremeyeceğini, kimsenin milli iradeyi gasbedemeyeceğini, bunun karşısında hep beraber yek vücut duracağımıza dair sözümüzü, inancımızı ve irademizi teyit ettik."

- Mursi'ye idam kararı

Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin idama mahkum edildiğini belirten Çelik, "Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanını idama mahkum ettiler. Buradan bu idamı kınıyoruz ve lanetliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mursi'ye isnat edilen suçların hepsinin düzmece istihbarat raporlarına dayandığını, hiçbir hukuki temelinin bulunmadığını dile getiren Çelik, "Bunu yapanlar, halkın yarısından fazlasının oyunun almış bir Cumhurbaşkanını mahkum ederek Mısır halkını mahkum ediyorlar, Mısır'ın geleceğini idam ediyorlar" dedi.

Ancak bundan daha tehlikeli bir şeyle karşılaştıklarını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

"Hürriyet gazetesinin internet sitesinde, Cumhurbaşkanı Mursi'nin idam kararını verirken ikisinin de aldığı yüzde 52 oya gönderme yaparak, Mursi'nin idam kararı üzerinden Cumhurbaşkanımıza mesaj vermeye çalışan lanetli bir haber yaptılar, bunu da kınıyoruz. Hiç kimse Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını tehdit edemez. Onun arkasında millet, buradaki kardeşlerim var. O halkımızın yarısından fazlasının oyuyla seçilmiş, binlerce yıllık devlet hayatımızda doğrudan halkın oylarıyla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı. Devletin ve milletin birliğinin sembolü, bütün Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil makamı. Onu tehdit etmeye kalkan, milleti tehdit etmeye kalkar ve cevabını milletten alır."

Mısır'ın "27 Mayıs" günlerini yaşadığını aktaran Çelik, "Birileri, anlaşılıyor ki Mısır'a, Mısır'ın darbecilerine 'Bir yerden ilham alacaksanız, Türkiye'deki 27 Mayıs'tan ilham alın' demişler. Şunu hiçbir zaman unutmasınlar, Mısır'ın seçilmiş Cumhurbaşkanı hakkında idam kararı verenler ve o idam kararını destekleyerek Türkiye'nin içine siyasi mesaj vermeye çalışanlar şunu unutmasınlar. En büyük cevabı bu meydanlardan alacaklar, tarihten alacaklar. AK Parti'nin demokrasi iradesinden alacaklar, bütün bir bölgeden yükselen demokrasi bilincinden alacaklar" dedi.

Kenan Evren'in ölümüne de değinen Çelik, cenaze törenine hiçbir devlet yetkilisi ve siyasi parti temsilcisinin katılmadığını anımsatarak, "Ne oldu? Yaptığı darbenin, millet iradesine el koymanın utancıyla uğurlandı" görüşünü bildirdi.

"Bütün bu olan biten bile 7 Haziran seçimlerinin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullanan Çelik, şunları kaydetti:

"Niye Türkiye'ye saldırıyorlar? Niye Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, AK Parti'ye saldırıyorlar? Sebebi şu, onlar istiyorlar ki Türkiye'yi güç odakları yönetsin, Türkiye'yi ekonomik ya da siyasi oligarşik gruplar yönetsin. Onlar istiyorlar ki Türkiye'yi sömürmek isteyen, kafasına göre kaos çıkarmak isteyenler, yeninden Türkiye'ye hakim olsun. Biz de diyoruz ki bu ülkeyi o gruplar, bu gruplar değil sadece millet yönetsin. Sizden başka Türkiye'yi yönetecek kimse yoktur. Sizden başka Türkiye'nin kaderine yön verecek güç yoktur. Sizden başka bize emir ve talimat verecek kimse yoktur. Onlar istiyorlar ki AK Partililer gitsin sizden oy alsın ama iktidara geldikten sonra başkalarından emir ve talimat alsın. Vallahi ve billahi başkalarından talimat alacağımız bir günü Allah bize göstermesin. Eğer onu göreceksek de Allah bizim canımızı alsın."

Millet haricinde emir ve talimat almayacaklarını vurgulayan Çelik, "O yüzden Mısır'da seçilmiş Cumhurbaşkanını idama mahkum edenler, oradaki kardeşlerimize zulmedenler de Türkiye'nin yeninden orası gibi olmasını özleyenler de o 27 Mayıs kafalılar da 12 Eylül darbesini, 28 Şubat'ı, 27 Nisan'ı yine canlandırmak isteyenler de karşılarında bu milleti bulacaklar, bizi bulacaklar" dedi.

Çelik, Türkiye düşmanlarına ve darbecilere verilecek en büyük cevabın, demokrasi kalelerinin, meydanların ve seçim bürolarının doldurulması olduğunu sözlerine ekledi.

Daha sonra Çelik, AK Parti Adana milletvekili adaylarıyla seçim bürosunun açılışını yaptı.