Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
- ''HDP'nin siyaseti, liberal maskeli bir şiddet siyaseti. Demokrasi söylemli bir maskeli balo'' - ''Kendi binalarına yapılan saldırıyı bile bu şekilde istismar edenlere söylenecek başka söz yok. Biz herhangi bir parti binasına yapılan saldırıyı kendimize yapılmış sayıyoruz. Bu hassasiyetle olaya yaklaşıyoruz''

ADANA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ''HDP'nin siyaseti, liberal maskeli bir şiddet siyaseti. Demokrasi söylemli bir maskeli balo'' dedi.

Bakan Çelik, HDP binalarına yapılan saldırılarla ilgili gelişmeleri sosyal medyada üzerinden değerlendirdi.

''HDP siyaseti tam bir savrulma yaşıyor'' ifadesini kullanan Çelik, şunları kaydetti:

'' Türkiye siyaseti ve demokratik siyasetin tam zıddına koşuyorlar. Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırıları kınamadığımızı söylüyorlar. Göz göre göre yalan. Hepimiz kınadık. O saldırılarla ilgili hemen hükümeti suçladılar. Yalana ve iftiraya başvurdular. Saldırıların arkasından terör örgütü çıktı. Mahcup olmaları gerekirken, şimdi o terör örgütü 'saldırıları ben yapmadım' dedi diye terör örgütüne inanıp hükümeti suçluyorlar.''

HDP'nin kendini gizlemek için, DAEŞ'e destek görüntüsü veren saldırganın manipülasyonunu esas kabul edip siyaset yapan bir yapı olduğunu belirten Çelik, ''Hükümeti bu saldırılarla ilgili suçlarken, 'barajı geçmememiz için saldırıya uğruyoruz' diyorlar. Bu kadar yalan içerikli bir siyaset dili görülmedi bugüne kadar. Liberal maskeli böylesi bir şiddet siyaseti az görülür. Sanki barajı geçmişler de geri sayıma başlamışlar gibi tamamen yanıltıcı algı taktikleri ile siyaset yapıyorlar. Ve açık bir biçimde HDP binalarına yapılan saldırıların arkasından bir başka terör örgütünün çıkmasından rahatsız oluyorlar'' ifadelerini kullandı.

Çelik, HDP'nin sadece PKK 'yı değil hiçbir terör örgütünü kınayamaz hale geldiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

''Bu ruh haliyle HDP binalarına yapılan saldırıların arkasından terör örgütlerinin çıkması oyunlarını bozuyor. Siyasi istismar zeminlerini yok ediyor. Bu nedenle gerçeği örtmek için liberal maskeli balo siyaseti devam ediyorlar. Bu bir siyasi parti dili değildir. Bunun herhangi bir halk kesimini savunma ya da bir toplumsal talebi temsil derdi yok. HDP'nin yaptığı, psikolojik harp taktiklerini siyasete taşımaktan ibaret. Kendi parti binalarına yapılan saldırıları bile bu şekilde gerçeğe aykırı biçimde istismar etmeleri, ne o saldırılarla zarar gören insanları ne de o binalarda görev yapanları zerre kadar umursamadıklarını gösteriyor. O binalarda saldırı anında yaralananlar ve tehlike atlatanlar umurlarında değil. O yüzden o saldırıların arkasından bir başka terör örgütünün çıkması işlerine gelmiyor. Çünkü istismar edemeyecekleri bir tablo bu. HDP'nin siyaseti, liberal maskeli bir şiddet siyaseti. Demokrasi söylemli bir maskeli balo. Kendi binalarına yapılan saldırıyı bile bu şekilde istismar edenlere söylenecek başka söz yok. Biz herhangi bir parti binasına yapılan saldırıyı kendimize yapılmış sayıyoruz. Bu hassasiyetle olaya yaklaşıyoruz. Siyasi parti mensuplarının ve binalarının güvenliği her türlü siyasi istismarın dışında tutulmalıdır."