Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
- ''Doğuda silahı batıda gitarı tutuyorlar. Bu ikisini de yan yana getiren melez bir dil kullanıyorlar. Demokrasinin tahammül edemeyeceği, sivil siyasetin de tahammül edemeyeceği tek şey silahtır'' - ''Baskı üzerinden siyaset yapmak bir zavallılıktır. Biz normal bir siyasi parti ile karşı karşıya değiliz. Seçim zamanlarında siyasi şiddet örgütü ile karşı karşıyayız''

ADANA (AA) - HAKAN ŞAHİN - ABDULGAFUR KILIÇ - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ''Doğuda silahı batıda gitarı tutuyorlar. Bu ikisini de yan yana getiren melez bir dil kullanıyorlar. Demokrasinin tahammül edemeyeceği, sivil siyasetin de tahammül edemeyeceği tek şey silahtır'' dedi.

Bakan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk milletinin çok sağduyulu olduğunu, seçimleri etkilemeye yönelik tüm provokasyonları akamete uğrattığını belirtti.

AK Parti kurulduğundan bu yana Adana'da genel seçimlerde birinci parti olduklarını hatırlatan Bakan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

''Şimdiye kadar yürütülen çalışmaların siyasi partiler açısından verimli olduğunu düşünüyorum. Herkes vatandaşa ulaştı, kimse bu bakımdan bir sorun yaşamadı. Ufak tefek sıkıntılar haricinde, bunlar da aşılabilen sıkıntılardır. İnşallah bu seçimde de birinciliğimizi koruyacağımızı düşünüyorum. İyi bir çalışma yaptık. Sahayı tümüyle taradık. Her noktaya arkadaşlarımızla beraber ulaştık. Vatandaşımıza ulaşamadığımız herhangi bir mahalle, sokak kalmadı. Burada önemli olan vatandaşlarımızın hür bir şekilde oylarını kullanabilmesidir.''

 

- ''Doğuda silahı, batıda gitarı tutuyorlar''

Bazı bölgelerde terör örgütüne yakın bazı gurupların vatandaşlara baskı yaptığı yönünde bilgiler aldıklarını ifade eden Bakan Çelik, bu durumun demokrasi açısından kara bir leke olduğunu söyledi.

 ''Bu kan akan musluklar, KCK'dan HDP için oy istemek üzere vatandaşa gönderilen mektuplar, baskılar, bazı beyanatlar... Aslında HDP'nin alacağı oy üzerinde her zaman bir gölge oluşturacaktır'' diyen Bakan Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

''Çünkü buna karşı duyarlı bir tutum sergilemiyorlar. En azından o belediye başkanını kınamaları ve onunla ilgili bir disiplin süreci başlatmaları gerekirdi ama bu doğrultuda değil de tam tersi bir hassasiyet var. Doğuda siyasi bir şiddet örgütü gibi davranıyorlar, batıda da siyasi lunapark gibi davranıyorlar. Bu melez yapı içerisinden HDP'nin durumunu Türk siyaset tarihinin gördüğü en etkili botoks faaliyetine benzetiyorum. Doğuda silahı, batıda gitarı tutuyorlar. Bu ikisini de yan yana getiren melez bir dil kullanıyorlar. Demokrasinin tahammül edemeyeceği, sivil siyasetin de tahammül edemeyeceği tek şey silahtır. Silah işin içine girdiği andan itibaren elde ettiğiniz her sonuca gölge düşer.''

 

- ''Baskı üzerinden siyaset yapmak bir zavallılıktır''

Bakan Çelik, HDP'nin özellikle Kürt seçmenlerin oturduğu mahallelerde bir getto politikası üreterek, vatandaşları tek bir yöne mahkum etmeye çalıştığını vurguladı.

Normal bir parti ile karşı karşıya olmadıklarını söyleyen Bakan Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

''Baskı üzerinden siyaset yapmak bir zavallılıktır. Biz normal bir siyasi parti ile karşı karşıya değiliz. Seçim zamanlarında siyasi şiddet örgütü ile karşı karşıyayız. Bu şuna benziyor. Batı'da gitar politikası, doğuda silah politikası dediğim şey şu. Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında eş başkanları Batı Avrupalı liberal bir partinin genel başkanı gibi konuşuyordu. 6-8 Ekim olaylarında ise Orta Doğu'daki şiddet örgütünün sözcüsü gibi konuşmaya başladı. Bu ikisi bir arada bulunamaz. Siyaset, şiddetin lanetlendiği ortamda insanların karar verme özgürlüğüdür. Olmadığı zaman siyaset de olmaz demokrasi de olmaz. Bu tabloyu da kökten halledecek şey şudur: Kimki şiddet ve baskı ile oy istiyor, ona oy vermemek ve şiddet politikasını başarısız kılmak.''