Mahkeme kararıyla ameliyat edilen Suriyeli bebek

Mahkeme kararıyla ameliyat edilen Suriyeli bebek
Mahkeme kararıyla ameliyat edilen Suriyeli bebek
- Adana'da, anne ve babasına ulaşılamadığı için mahkeme kararıyla kalbinden ameliyat edilen 9 aylık Aliye Rezzuk'un sağlık durumu iyiye gidiyor

ADANA (AA) - Adana'da, anne ve babasına ulaşılamadığı için mahkeme kararıyla Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'nde kalbinden ameliyat edilen 9 aylık Suriyeli Aliye Rezzuk'un sağlık durumu iyiye gidiyor.

Özel bir hastanede dünyaya gelen Aliye bebeğin Suriye'de bir kampta kalan ailesi, tedavi için çocuklarını Mersin'in Tarsus ilçesinde özel bir hastaneye yatırdıktan sonra ortadan kayboldu.

Aliye bebek, yapılan tetkiklerde kilo almadığı ve kalp hastası olduğu belirlenince 3 ay önce Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Doktorlar, acil ameliyat edilmesi gereken Suriyeli bebek için sağlık önlemi uygulaması kapsamında Adana 1. Çocuk Mahkemesi'ne başvurdu.

Suriyeli bebek, mahkemeden alınan sağlık tedbiri kararının ardından 4 Temmuz'da kalbinden ameliyat edildi.

Balcalı Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi sorumlu hemşiresi Ayfer Ablığ, gazetecilere, Aliye bebeğin çok zorlu süreçler atlattığını ve ameliyatın ardından iyileştiğini, midesine yerleştirilen bir tüp aracılığıyla beslendiğini söyledi.

Aileye seslenen ve bebeğin sevgiye, ilgiye ihtiyacı bulunduğunu aktaran Ablığ, "Bebeğin hastanede tedavisi tamamladı. Aliye şu anda 9 aylık bir bebek ve farklı ihtiyaçları var. Hastane ortamında ekip olarak elimizden geldiği kadar ilgilenmeye çalışıyoruz ama yeterli olamıyoruz. Daha uygun şartlarda bakımı gerekiyor. Midesine takılan tüp de gelişimiyle birlikte basit bir operasyonla alınabilecek. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkililerinin bebeği almasını bekliyoruz" dedi.