Melike bebeğin kalbine dana yüreğinden alınan zar nakledildi

Melike bebeğin kalbine dana yüreğinden alınan zar nakledildi
Melike bebeğin kalbine dana yüreğinden alınan zar nakledildi
ADANA (AA) - Adana'da kalbi delik olarak dünyaya gelen 1,5 yaşındaki Melike Çeri, dana yüreğinden alınan zar nakledildi.Hatice-Hasan Çeri çiftinin...

ADANA (AA) - Adana'da kalbi delik olarak dünyaya gelen 1,5 yaşındaki Melike Çeri, dana yüreğinden alınan zar nakledildi.

Hatice-Hasan Çeri çiftinin sağlık sorunu yaşayan 1,5 yaşındaki kızı Melike Çeri'nin özel bir hastanedeki muayenesinde, kalbinin delik olduğu anlaşıldı.  Çocuk kalp cerrahi merkezi bulunan hastanede Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Poyrazoğlu ve ekibi tarafından gerçekleştirilen açık kalp ameliyatıyla küçük çocuğun kalbindeki delik, dana kalbinden özel koşullarda alınan zarla kapatıldı.

Vakanın 10 bin doğumda 8-20 oranında görüldüğünü bildiren Poyrazoğlu, şunları kaydetti:

"Bu tip operasyonlarda, doğal zar dışında sentetik zar da kullanılabiliyor. Biz doğal olanı tercih ettik. Özel hijyen koşullarında alınan ve nakle hazır hale getirilen dana kalbinin dış kısmındaki zarla Melike'nin kalbindeki deliği kapattık. Başarılı geçen ameliyat sonrasında hastamız bir gün yoğun bakımda yattı. Şu an gayet sağlıklı durumda. En kısa zamanda taburcu edilecek."


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  Çocuk

  ,

  Kalp