Mera yönetmeliğindeki değişiklik

Mera yönetmeliğindeki değişiklik
Mera yönetmeliğindeki değişiklik
- Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Köse: "Ülkemiz hayvancılığının içinde bulunduğu açmazlardan daha da kötü duruma sokacak olan Anayasaya aykırılık taşıyan bu yönetmeliğin iptali için en kısa sürede yargı yoluna başvurulacaktır"

ADANA (AA) - Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, "Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğinin" Anayasaya  aykırı olduğu gerekçesiyle iptali için en kısa sürede yargı yoluna başvurulacağını söyledi.

Köse, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde düzenlenen basın toplantısında, 30 Ekim tarihli Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik nedeniyle birinci sınıf meraların 20 yıllık ot parası karşılığında yapılanmaya açıldığını savundu.

Yeni yönetmeliğin, ülke hayvancılığının bir kez daha baltalanması anlamına geldiğini öne süren Köse, bu değişiklikle vatandaşların daha yüksek fiyatlarla et tüketmek zorunda kalacağını iddia etti.

Mevcut meraların korunması gerektiğini ve kalite açısından iyileştirilmesi gerektiğini ifade eden Köse, şunları kaydetti:

"Ülkemiz hayvancılığının içinde bulunduğu açmazlardan daha da kötü duruma sokacak olan Anayasaya aykırılık taşıyan bu yönetmeliğin iptali için en kısa sürede yargı yoluna başvurulacaktır. Ancak yapılan değişikliğin kanuni düzenlemeye dayanması, hukuksal mücadele yürütmemizi zorlaştırmaktadır."