MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya:
MHP Genel Başkan Yardımcısı Karakaya:
- "MHP olarak bizim hedefimiz, her şeyin bu kadar gün yüzüne çıktığı bir ortamda tek başına iktidara geleceğimiz şeklindedir. Hedefimiz budur. Ona kilitlendik"

ADANA (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, "MHP olarak bizim hedefimiz, her şeyin bu kadar gün yüzüne çıktığı bir ortamda tek başına iktidara geleceğimiz şeklindedir. Hedefimiz budur. Ona kilitlendik" dedi.

Karakaya, bir otelde düzenlenen MHP Adana milletvekili aday tanıtım toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Anketler önceki seçimin aynısı olacağını gösteriyor. Eğer aynı sonuç çıkarsa MHP bu seçimde de koalisyondan uzak duracak mı?" sorusu üzerine Karakaya, MHP'nin koalisyonda yer almayan ya da hükümetin kurulmasından kaçan bir siyasi parti olmadığını, AK Parti 'nin en başından erken seçimi hedef aldığını, oyalama taktikleriyle sonucun bu duruma geldiğini savundu.

MHP'nin erken seçimin bu dönemde Türkiye için bir zehir olacağını, Türkiye'ye yapılacak en büyük kötülük olduğunu dile getirdiğini ifade eden Karakaya, "MHP olarak bizim hedefimiz, her şeyin bu kadar gün yüzüne çıktığı bir ortamda tek başına iktidara geleceğimiz şeklindedir. Hedefimiz budur. Ona kilitlendik. Farklı bir tablo ortaya çıkarsa onu o gün düşüneceğiz ama benim kişisel tahminimi sorarsanız Adalet ve Kalkınma Partisi , tek başına iktidar olamayacak, 7 Haziran'a göre de önemli ölçüde oy kaybedecek, eğer bir koalisyon ortağı olacaksa artık koalisyondan kaçması mümkün olmayacak" diye konuştu.

- Sandık taşıma kararları

Karakaya, sandıkların taşınmasına yönelik kararların hatırlatılması üzerine, partisinin erken seçim yapılmasının uygun olmadığını ifade ettiğini söyledi.

Belli seçim çevrelerinde veya bir mahallede güvenlik gerekçesiyle "seçim yapamıyorum" diyerek sandığın başka yere taşınmasının "devletin acziyeti" anlamına geldiğini savunan Karakaya, şöyle konuştu:

"Hatta bir başka açıdan baktığınızda anayasada bahsedilen devletin görevlerini yerine getiremediğiniz anlamına gelir. Devlet egemenliğiyle alakalı bir sorun haline gelir. Bugün siz buraya giremiyor, sandık koyup seçim yaptıramıyor, millet iradesini tecelli ettiremiyorsanız o zaman o giremediğiniz yerde başkalarının egemenliğini kabul ettiğiniz gibi bir anlam da ortaya çıkabilir ki bu son derece tehlikeli ve yanlış bir durum olur. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür, vatan toprakları içerisinde devletin giremeyeceği yer yoktur. Oralara sandık konmalı ve millet iradesinin tecelli etmesi için de her türlü güvenlik tedbirleri alınmalıdır. Bu yapılamıyorsa ülkeyi yönetenlerin acziyetidir aslında devletin değil, o devleti yönetemeyenlerin acziyetidir."

Soruların yanıtlanmasının ardından MHP Adana milletvekili adayları tanıtıldı.