MİT tırlarının durdurulması soruşturması

MİT tırlarının durdurulması soruşturması
MİT tırlarının durdurulması soruşturması
- Tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Bağrıyanık'ın avukatı Erbek: - "Müvekkillerimiz yasal haklarını sonuna kadar kullanacak"

ADANA (AA) - Adana ve Hatay'da Milli İstihbarat Teşkilatına (MİT) ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında tutuklanan eski Adana Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık'ın avukatı Aziz Erbek, "Müvekkillerimiz yasal haklarını sonuna kadar kullanacak" dedi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan Bağrıyanık ile savcılar Özcan Şişman, Aziz Takçı ve Ahmet Karaca'nın avukatları Aziz Erbek, Mustafa Kökten ve Alp Değer Tanrıverdi, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenledi.

Avukatlar adına konuşan Erbek, müvekkillerinin MİT'e ait tırların durdurulması soruşturması kapsamında 8 Mayıs 2015'de tutuklanarak Adana F Tipi Kapalı Cezaevine gönderildiğini hatırlattı.

Hakimler ve Savcılar Kanununun 88. maddesine göre müvekkillerinin yakalanıp, tutuklanamayacağını savunan Erbek, "Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi, müvekkillerimizin sorgulamasını yapmaya yetkili ve görevli değil. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) başmüfettişi, yakalama talebini nöbetçi ağır ceza mahkemesine göndermesi gerekirken talebi yerine getireceğinden emin olduğu HSYK tarafından özel olarak seçilmiş Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne göndermiştir. Bu  mahkeme de başmüfettişi hayal kırıklığına uğratmayarak hukuka aykırı talebi yerine getirmiştir" diye konuştu.

Erbek, müvekkillerinin tutuklanmasının ardından yaşanan hukuki süreci eleştirerek, tutuklamadan sonra başlayan hukuki mücadelede karşılaştıkları sorun ve çıkarılan engellerin, birilerinin müvekkillerinin tutuklu kalması için her şeyi göze aldığını gösterdiğini söyledi.

Erbek, müvekkillerinin yasal haklarını sonuna kadar kullanacaklarını belirterek, "Müvekkillerimiz, örgütlü suçlarla görevlendirilmiş savcılar olarak güvenlik güçlerinin kendilerine verdiği bilgiye göre görevlerini ifa etmişlerdir. Kaldı ki ne müfettiş tarafından savunmaları istenirken ne de tutuklanmalarına karar veren mahkeme tarafından sorgu sırasında müvekkiller aleyhinde bir tek delil gösterilmemiştir. Kendilerinden ve yaptıkları işten emin olan müvekkillerimiz, aleyhlerinde tek bir delil gösterilmesi halinde her türlü cezaya razı olduklarını açık şekilde beyan etmiştir" görüşünü savundu.