Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler

Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
Mursi hakkındaki idam kararına tepkiler
- Hukukçular Derneği Adana İl Temsilcisi Bermekoğlu: "Mısır halkının iradesinin tecellisi olan Muhammed Mursi'nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz"

ADANA (AA) - Hukukçular Derneği Adana İl Temsilcisi İhsan Bermekoğlu, Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararının, "düzmece bir mahkeme ve yargılamayla verildiğini" öne sürdü.

Bermekoğlu, yazılı açıklamasında, Mısır'da yönetimi gasbeden darbecilerin sınır tanımaz hukuksuzluğunun, yeni boyuta ulaştığını belirtti.

İdam kararını, periyodik zulmün son aşaması olarak nitelendiren Bermekoğlu, şunları kaydetti:

"Düzmece bir mahkeme ve yargılama ile verilen bu karar, Mısır'daki zulmün gelmiş olduğu son noktayı gözler önüne sermiştir. Hiçbir meşruiyeti olmayan bir yönetimin kurguladığı bu mahkemelerin vermiş olduğu kararlar, dünyada yitik bir değer olan adaletin ne denli ayaklar altına alındığının çarpıcı bir örneğidir.

Öte yandan, demokrasiyi işlerine gelince kutsayan, gelmeyince helvadan yapılmış bir put gibi yiyen, sözüm ona demokrasi havarilerinin suskunluğunu da insanlık vicdanı ve onurunun bir kez daha not ettiğini belirtmek isteriz. Avrupa ve muhiplerine, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İnsan Hakları Mahkemesi kararları gereğince neden bir açıklama yapılmadığını sormak isteriz. Çifte standart, görmezden gelme hangi değerle ifade edilir?  AB yönetimlerini, suskunlukları nedeniyle kınıyoruz. Bilinmelidir ki halkın ve Hakk'ın iradesi, nihai olarak tecelli edecektir."

Hukukçular Derneği olarak bu "haksız ve hukuksuz" kararları tanımadıklarını vurgulayan Bermekoğlu, "Mısır halkının iradesinin tecellisi olan Muhammed Mursi'nin yanında olduğumuzu belirtmek isteriz" ifadelerini kullandı.

Bermekoğlu, Mısır'daki idam kararını öven haberleri de kınadıklarını aktardı.