- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Breedlove:

- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Breedlove:
- NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Breedlove:
- "Türkiye'nin isteği doğrultusunda yapılan bu kuvvetlerin intikali, NATO'nun asıl görevi gereğidir" - "Patriot füzeleri belli bölgelerin savunması için konuşlanmış durumda. Reyhanlı'ya düşen bombalar, füzeler, patriot şemsiyesinin dışında kalan bölgeler"

ADANA (AA) - NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Philip M. Breedlove, " Türkiye 'nin isteği doğrultusunda yapılan bu kuvvetlerin intikali, NATO'nun asıl görevi gereğidir" dedi.

Breedlove, Adana Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı Korgeneral Recai Engin Kışlası'nda konuşlu İspanyol Patriot Bataryasını ziyaret etti.

Kışlaya 6. Mekanize Piyade Tümen ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Satı Bahadır Köse ile gelen Breedlove'ı, Adana Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Aytekin Şahin, Adana İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Bulut ve İspanyol Batarya Komutanı Yarbay Jorge Manuel Cotorroelo karşıladı.

Türk tören mangasını selamlayan Breedlove, İspanyol yetkililerden bilgi aldı, füze kontrol birimini inceledi.

Breedlove, gazetecilere yaptığı açıklamada, burada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu, görevinin en güzel tarafının bu ziyaretler olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ittifakın müşterek savunmasına ve bölgenin istikrarı için katkıda bulunan çok iyi bir müttefik olduğunu vurgulayan Breedlove, mükemmel ev sahipliği yapan Türkiye ile Suriye'den gelebilecek balistik füzelerin Türkiye'nin Güneydoğusuna tehdidine karşı Türkiye'nin hava savunmasını güçlendirmek için daha önce görev yapan Hollanda ile halihazırdaki İspanya, Almanya ve ABD 'ye yaptıkları katkı ve destekten dolayı teşekkür etti.

Breedlove, şunları söyledi:

"Türkiye'nin isteği doğrultusunda yapılan bu kuvvetlerin intikali, üyelerimizin korunması ve savunması olan NATO'nun asıl görevi gereğidir. Güvenlik , görevimiz için önemini sürdürmektedir. Çünkü Türkiye'nin sınırı aynı zamanda NATO'nun sınırıdır ve müttefiklerimizin bu yaşamsal misyona bağlı olmalarından dolayı da müteşekkirim. "

- Patriot şemsiyesi dışındaki bölgeler

Bir gazetecinin, "Suriye'den Hatay'a, Reyhanlı'ya bombalar düşüyor. Patriot sistemleri neden o bombaları, etkisiz hale getirmiyor?" sorusuna Breedlove, "Patriot füzeleri belli bölgelerin savunması için konuşlanmış durumda. Reyhanlı, Hatay'a düşen bombalar, füzeler, patriot şemsiyesinin dışında kalan bölgeler" diye cevap verdi.

Breedlove, bir başka gazetecinin, "Reyhanlı, o bölge, Patriot şemsiyesinin dışında mı kalıyor?" sorusuna "Evet, dizayn edilen bölgenin dışında" diye cevap verdi. Bir gazetecinin "Bu bölge, neye göre belirleniyor?" sorusuna karşılık ise "NATO ve Türkiye Savunma Bakanlığı arasında koordine sonunda yapıldı bu" dedi.  

"Suriye'den füze tehdidi ile öngörüleriniz nedir?" sorusuna ise Breedlove, "Türkiye'ye düşen füzeler ise yanlışlıkla ateşlenen veya yönünü şaşıran, değiştiren füzeler. Şunu rahatlıkla ve açıkça tespit edebiliyoruz. Füzelerin ateşlendiği yer ve hedeflediği yerleri rahatlıkla biliyoruz ve buraya düşme ihtimali olan füzeler ya yanlışlıkla ateşlenenler ya da füzenin içindeki bir yanlışlıktan dolayı" şeklinde cevap verdi.

Breedlove, kışlada bir İspanyol Patriot bataryası olduğunu sözlerine ekledi.