Oğlunu öldüren babaya meşru müdafaadan tahliye

Oğlunu öldüren babaya meşru müdafaadan tahliye
Oğlunu öldüren babaya meşru müdafaadan tahliye
- Adana'da cinayet suçlamasıyla yargılanan sanık hakkında, meşru müdafaa hükmü uygulanarak tahliye kararı verildi

ADANA (AA) - Adana'da oğlunu öldürdüğü iddiasıyla yargılanan baba, eylemi meşru müdafaa sınırlarında kaldığı gerekçesiyle tahliye edildi.

Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuklu Mustafa K. (54), sanığın ve maktul Gökhan K'nin (31) yakınları ile avukatlar hazır bulundu.

Tanık olarak dinlenen maktulun oğlu M.K. (8), babasının içki ve uyuşturucu kullandığını, kendisine, kardeşi ve annesine şiddet uyguladığını öne sürdü.

M.K, "Olay günü eve alkollü şekilde gelen babam, annemi dövdükten sonra beni ve kardeşimi dedemin evine götürdü. Babam çok sinirliydi. Bizi alt kata bırakıp üst kata dedemin yanına çıktı. Bir süre sonra babamın çok ağır küfür ettiğini duydum. Ardından 3 el silah sesi geldi. Bunun üzerine polisi aradım ve komşumuzun evine kaçtım'' dedi.

Diğer tanıklar sanığın iki oğlu ve komşuları da, maktulun, ailesine şiddet uyguladığını iddia etti. 

Mahkeme heyeti, Adli Tıp Kurumu raporu ve tanıkların beyanlarını göz önünde bulundurarak, Türk Ceza Kanunu'nun 27/2 maddesinde yer alan ''Meşru savunmada sınırın aşılması, mazur görülebilecek bir heyecan, korku veya telaştan ileri gelmiş ise faile ceza verilmez'' hükmü gereği sanığın tahliyesine karar verdi.

Mustafa K, 24 Ekim 2014'te, merkez Sarıçam ilçesi Yeşiltepe Mahallesi'ndeki evinde, kavga ettiği oğlunu öldürdüğü iddiasıyla tutuklanmış, ''yakın akrabayı öldürme" suçundan hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı.

Davaya daha önce müdahil olarak katılan maktulun eşi Özlem K. (27), sanıktan şikayetçi olmamıştı.