Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı İnanç:

Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı İnanç:
Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı İnanç:
- "Seçim öncesi herkes bir şeyler vadeder, seçimden sonra bu değişir. Biz seçileceklere, iktidara, 'Türkiye'de çalışma hayatında sorunlar var, bunları çözün' diyoruz"

ADANA (AA) - Öz İplik- İş Sendikası Genel Başkanı Murat İnanç, seçimden önce söylenenlerin daha sonra unutulduğunu öne sürerek, "Biz seçileceklere, iktidara, ' Türkiye 'de çalışma hayatında sorunlar var, bunları çözün' diyoruz" dedi.

İnanç, Öz İplik-İş Sendikası Adana Şubesi 1. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, işçilerin sorunlarını bildiklerini, 2014'te Soma, Ermenek, "Asansör Kazası" gibi olayların akla geldiğini vurguladı.

Sermayenin, insan hayatını hiçe saydığını öne süren İnanç, şu görüşleri savundu:

"Soma ve Ermenek'te yaşananlara rağmen ölümler devam ediyor. Bir farkındalık oluşturuldu, yasalar çıkarıldı, madende çalışma şartları düzeltildi ama diğer sektörlerde sorun devam ediyor. Türkiye'de öyle bir sanayici mantalitesi var ki bizi bir değer olarak görmüyor. Sadece ve sadece para kazanma amacı olan bir köle olarak görülüyoruz. Sendikalar birbiriyle uğraşmak yerine işçiyle ortak hareket edip sermayeye karşı gücünü kullanmalı. Bursa'daki olayları görüyorsunuz. İşçi arkadaşlar ayaklandı. Basına yansıyan, sendikal uyuşmazlıklar ve ücretlerinin düşük olması. Burada çalışan insanlar bin 200-bin 400 lira maaş alıyor. İşçi, 'Bu kadar da olmaz' demiş."

Bursa'daki eylemlerde işverenin de suçu olduğunu iddia eden İnanç, basında buna yer verilmediğini, sendikaların eleştirildiğini dile getirdi.

İnanç, işçilere "ortak mücadele" çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:

"Önümüzde seçim var. Seçim öncesi herkes bir şeyler vadeder, seçimden sonra bu değişir. Biz seçileceklere, iktidara, 'Türkiye'de çalışma hayatında sorunlar var, bunları çözün' diyoruz. Türkiye'de insanların örgütlenme özgürlüğü yok. İnsanlar özel sektörde, fabrikalarda, 'Yeter artık, asgari ücretle geçinemiyoruz' deyip sendikalı olduklarında kapı önüne konuluyor, işten atılıyor."


  ETİKETLER:

  Seçim

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Para

  ,

  Kapı

  ,

  İddia

  ,

  Asansör

  ,

  lira

  ,

  ,

  Karşı

  ,

  İnanç