Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
Özgecan Aslan'ın öldürülmesi davası
- KADEM üyeleri, bazı grupların protestosu nedeniyle yarım kalan basın açıklamasını, Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret ettikten sonra Tarsus Adliyesine gelerek tamamladı - KADEM Başkanı Yılmaz: - "Her şeyi bir kenara bırakarak, yaşananların Özgecan davasına gölge düşürmemesini, davanın çok daha önemli olduğunu vurgulamak istiyorum"

MERSİN (AA) - Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davanın görüldüğü Tarsus Adliyesinin bahçesinde, bazı grupların tepki göstermesi üzerine yarım kalan basın açıklamasını tamamladı.

KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz, beraberindeki dernek üyeleri ve AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar ile yeniden adliye bahçesine geldi. 

Yılmaz, sabah saatlerinde yaşanan üzücü olayların ardından Özgecan Aslan'ın ailesini ziyaret ettiklerini belirterek, ailenin sadece kendileriyle görüştüğünü söyledi.

Yılmaz, Özgecan'ın babası Mehmet Aslan'ın, "Neyi paylaşamıyorsunuz? Derdiniz nedir? Hak ve hukukun, adaletin yerine gelmesi için mücadele ediyorsak, bu yapılanı neyle izah edebiliriz?" dediğini anlattı.

Aileyle görüşmelerinin ardından davayı takip etmek üzere tekrar adliyeye geldiklerini vurgulayan Yılmaz, "Sabah yapmaya çalıştığımız basın açıklamamızı, demokratik haklarımızı kullanarak sürdürmek istiyoruz" dedi.

Yılmaz, basın açıklamasında, dernek olarak şiddet eylemlerini önleyici çalışmalar yaptıklarını aktardı. 

Kadınların minibüste, sokakta, toplumda ve özel hayatlarında korkusuzca bulunmaları, kendilerini güvende hissetmelerini arzuladıklarını dile getiren Yılmaz, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Ailenin  Türkiye kamuoyundan, devlet büyüklerinden, adliyeden, ilgili bakan ve bakanlıklardan bir beklentisi vardır. 'Özgecan Yasası' çıkartılsın. Bizim önerilerimiz de bu kapsamda yeniden devam edecektir. Özgecan Aslan cinayeti, kadına yönelik şiddete karşı toplumsal duyarlılığın en üst düzeyde ifade edildiği örnek olarak karşımızda durmaktadır."

Yılmaz, sabahki  istenmeyen olaya rağmen yeniden adliyeye geldiklerini belirterek, "Özgecan davası bizim için her şeyin üzerindedir. Bir an önce hak ve adalet yerini bulmalıdır. Bütün her şeyi bir kenara bırakarak, yaşananların Özgecan davasına gölge düşürmemesini, davanın çok daha önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Davaya gölge düşürmemek adına biz yine de buraya gelen, bu davaya sahip çıkan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Yılmaz, davaya müdahil olma dilekçesi verdiklerini ve KADEM adına davayı 8 avukat arkadaşlarının takip ettiğini sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından çeşitli sloganlar atan KADEM üyelerine, adliye binasındaki bazı kadın gruplar alkışlayarak tepki gösterdi. KADEM üyeleri, daha sonra adliye bahçesinden ayrıldı.