Patentli mandalina "Tango" çiftçilere tanıtıldı

Patentli mandalina "Tango" çiftçilere tanıtıldı
Patentli mandalina "Tango" çiftçilere tanıtıldı
- Çukurova'da üretilen Türkiye'nin ilk patentli mandalinası "Tango", Adanalı çiftçilere tanıtıldı - Türkiye'de fidanlarının dikimi 5 bin dönümle sınırlı olan mandalina, kabuğunun kolay soyulabilmesi, çekirdeksiz olması ve ağızda posa bırakmaması gibi özellikleriyle öne çıkıyor

ADANA (AA) - Çukurova'da üretilen ve kabuğunun kolay soyulabilmesi, çekirdeksiz olması, ağızda posa bırakmaması gibi özellikleriyle öne çıkan Türkiye'nin ilk patentli mandalinası "Tango", Adanalı çiftçilere tanıtıldı.

Adana Çiftçiler Birliği tarafından kentteki bir otelde düzenlenen tanıtım toplantısına, California Botanik ve Bitki Bilimleri Üniversitesi'nden Timothy Williams katılarak çiftçilere "Tango" türü mandalina hakkında bilgi aktardı.

Williams, çekirdeksiz mandalinanın yanına en çekirdekli türlerin dikilmesi halinde bile bu özelliğini kaybetmediğini anlatarak, "Yeni meyve çeşitleri üretiyoruz, çapraz döllenmenin olduğu bahçelerde 'DaisySL' adlı ürünü geliştiriyoruz ve onda da çok verimli sonuçlar elde ettik. Bu üründe de yine çekirdek yok. Zaten piyasa da bunu istiyor" diye konuştu.

"Tango"nun ağırlığının 90 gram ve büyümesinin çok hızlı olduğunu vurgulayan Williams, şunları kaydetti:

"7 yaşına kadar budamayı bırakmazsanız ağaç başına 120 kilogram meyve verebiliyor. Bunu dönüme vurduğunuzda 5,5 ton mandalina yapıyor. Bu da çok ciddi bir rakam. Tango mandalinasının ağacı yaşlansa bile genetik özelliklerini kaybetmiyor. Dalda kalmama garantili kabuğunun kolay soyulması, ağızda posa bırakmaması, lezzetli ve çekirdeksiz oluşunun yanı sıra patent garantisi de bulunması Tango mandalina çeşidinin en önemli özelliklerini oluşturuyor. Patentli oluşu nedeniyle ekim alanları denetlenebilen ve patentsiz ekimlerine izin verilmeyen mandalina, böylece çiftçiye 'Ya ürünüm dalda kalırsa?' endişesi yaşatmıyor. Bu mandalina fidanları dikimi Türkiye'de 5 bin dönümle sınırlı."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  Piyasa