Saat tamircisi zamana direniyor

Saat tamircisi zamana direniyor
Saat tamircisi zamana direniyor
ADANA (AA) - Karaisalı ilçesinde seyyar olarak saat tamirciliği yapan 50 yaşındaki Cumali Tekin, 38 yıldır mesleğini yapıyor.Tekin, AA muhabirine...

ADANA (AA) - Karaisalı ilçesinde seyyar olarak saat tamirciliği yapan 50 yaşındaki Cumali Tekin, 38 yıldır mesleğini yapıyor.

Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saat kullanım alışkanlığının değiştiğini, günümüzde insanların çoğunun saati takı niyetine kullandığını söyledi.

Türkiye'nin bir çok ilinde saat tamirciliği yaptığını ifade eden Tekin, "Önceden ilçelere, köylere ve yaylalara çok çıkardım. Şimdi eskisi gibi gidemiyorum. Bu işi dükkandan ziyade seyyar olarak halk arasında yapmak daha hoşuma gidiyor'' diye konuştu.

Saatlerin eski önemini yitirdiğini anlatan Tekin, şunları söyledi:

"Ne yazık ki bu meslek de bazı meslekler gibi zamana yenik düştü. Yıllar önce Adana'da bu işi yapan çok usta vardı. Şimdi sayısı on parmağı geçmeyecek kadar azalmış durumda. İlerde ne olur bilemem ama bu iş de kaybolan meslekler arasına ismini yazdıracak gibi. Her ne olursa olsun benim arkamdan bu işi devam ettirecek bir çırağımın olmasını isterdim. Bu işin sanat okulu açılsa hiç gözümü kırpmadan hem pratikte hem uygulamada tüm deneyimlerimi aktarırdım."