Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
- TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Ünüvar: - "Sağlık çalışanına saldıran her kişi bilsin ki toplumun sağlık hizmetini ciddi ölçüde engellemektedir ve bunun hem dünya hem ahirette çok büyük vebali vardır" - Adana Valisi Büyük: - "Sağlık çalışanlarına, insan sağlığını, hayatını sürdürme noktasındaki bu kutsal görevi yürüten insanlara yapılan saldırıları kınıyorum"

ADANA (AA) - TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Samsun'da Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırıda hayatını kaybetmesine ilişkin, "Sağlık çalışanına saldıran her kişi bilsin ki toplumun sağlık hizmetini ciddi ölçüde engellemektedir ve bunun hem dünya hem ahirette çok büyük vebali vardır" dedi.

Ünüvar, İl Sağlık Müdürlüğü İkmal ve Teknik Destek Birimi'nde, Doğu Akdeniz illerinde görevli Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Türk Kızılayı Adana Şubesi personelinin katıldığı "UMKE Tatbikatı" sertifika töreninde, sağlık çalışanlarının her alanda gece gündüz, düğün bayram demeden fedakarca çalıştığını, buna rağmen yaşanan şiddetin kendilerini derinden sarstığını söyledi.

Samsun'da Opr. Dr. Furtun'un menfur saldırıda hayatını kaybettiğini belirten Ünüvar, bundan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

Sağlık alanındaki şiddetin, diğerlerinden 16 kat fazla olduğuna işaret eden Ünüvar, "Özellikle acilde, poliklinikte, diğer sektörlerden çok daha fazla şiddete maruz kalınıyor. Ancak sağlık alanındaki kardeşlerimizin maruz kaldığı şiddette, sadece o kardeşimiz hayatını kaybetmekle kalmıyor, onun verebileceği potansiyel sağlık hizmetleri de engelleniyor. Sağlık çalışanına saldıran her kişi bilsin ki toplumun sağlık hizmetini ciddi ölçüde engellemektedir ve bunun hem dünya hem ahirette çok büyük vebali vardır" ifadelerini kullandı.

Bu konuda alınması gerekeni hukuki, toplumsal ve fiziki tedbirlere ilişkin Sağlık Bakanlığına öneride bulunduklarını bildiren Ünüvar, şunları kaydetti:

"Bakanımız da önerilerimizin bir çoğunu hayata geçirdi. Fiziki koşullarda düzeltme oldu, mesai ve hukuki anlamda düzenlemeler yapıldı. Örneğin geçen yıl çıkan kanuna göre, sağlık personeline fiziki veya sözel şiddet uygulayan kişi tutuklu yargılanacak. Bununla ilgili ciddi mesafe aldık. Ama belirli noktalarda mesafe alamadığımızı görüyoruz. Hakim ve savcılarımızın da bu konuda daha duyarlı olmasını rica ediyorum. Toplumun bu konuda çok duyarlı olması lazım. Medyaya da önemli görevler düşüyor. Bu konuda asla taviz vermeyeceğiz, bunu asla kabul etmiyoruz, şiddetle kınıyorum. Sağlık çalışanları hiçbir şiddeti hak etmiyor. Bu olaylara karşı sağlık çalışanlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Her türlü koşulda fedakarca, cefakarca hizmet veren kardeşlerimizi korumak, kollamak ve onların sağlık hizmetlerinden alıkonulmasını engellemek bizim en temel görevimiz. Opr. Dr. Kamil Furtun'a Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diliyorum."

Ünüvar, UMKE ekiplerinin her türlü afette görev başında olduğunu, afet durumlarında sağlık hizmeti sunmanın büyük önem taşıdığını belirtti.

- "Saldırıları kınıyorum"

Adana Valisi Mustafa Büyük de sağlık çalışanlarının herkesi üzen saldırılarla karşı karşı kaldığını söyledi.

Son günlerde yaşanan bazı hadiselerin sabırları taşırdığını dile getiren Büyük, şöyle konuştu:

"Toplumsal olarak bu konuya daha fazla duyarlılık göstermeliyiz. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek ve saldırıların tekrarlanmasını önlemek için çaba sarf etmeliyiz. Nereden gelirse gelsin, şiddeti en keskin şekilde kınıyorum. Sağlık çalışanlarına, insan sağlığını, hayatını sürdürme noktasındaki bu kutsal görevi yürüten insanlara yapılan saldırıları keskin şekilde kınıyorum. Hepimizin bu konuda daha büyük duyarlılıkla çalışması gerekiyor."

Konuşmaların ardından, Adana, Mersin, Hatay, Osmaniye'den tatbikata katılanlara sertifika verildi.