"Sanat eseri" tespihler, müzayedede satışa sunulacak

"Sanat eseri" tespihler, müzayedede satışa sunulacak
"Sanat eseri" tespihler, müzayedede satışa sunulacak
- Türkiye'nin önde gelen ustalarının elinde şekillenen ve 100 bin liraya kadar paha biçilen yaklaşık 800 tespih, yarın Adana'daki müzayedede meraklılarının ilgisine sunulacak - Yakut, zümrüt, altın, pırlanta, hayvan dişi, fosil ve bazı ağaçlardan yapılan tespihler, koleksiyoncuların ilgisini çekiyor - Sergi koordinatörü Apaydın: "Türkiye'nin önde gelen ustalarının ellerinden çıkan tespihler, herkesin ilgisini çekiyor. Özellikle koleksiyoncular, müzayedede satışa sunulacak tespihleri sabırsızlıkla bekliyor"

ADANA (AA) - İBRAHİM ERİKAN -  Türkiye 'nin önde gelen ustalarının yakut, zümrüt, altın , pırlanta, hayvan dişi, fosil ve bazı ağaçtan ürettiği, 100 bin liraya kadar paha biçilen yaklaşık 800 tespih, yarın Adana'da düzenlenecek müzayedede satışa sunulacak.

Tespih yapma sanatının inceliklerini meraklılarına anlatmak ve ürünlerini sergilemek için 40 usta, kentte açılan "Divan-ı Tespih Üstatlar Sergisi"nde buluştu.

Ustaların elinde şekillenen, yakut, zümrüt, altın, pırlanta, hayvan dişi, fosil ile bazı ağaçlardan yapılan yaklaşık 800 tespih, müzayedede bin ila 100 bin liradan satışa sunulacak.

"Tespih sadece bir aksesuar değil, sanattır" mesajının verildiği serginin ardından düzenlenecek müzayedeye, koleksiyoncuların ilgi göstermesi bekleniyor.

Sergi koordinatörü Rabia Apaydın AA muhabirine, organizasyonu, Türkiye'nin bazı illerinden çok sayıda ustanın katılımıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Her ustanın özel koleksiyonluk ürünlerini sergiye getirdiğini anlatan Apaydın, şunları kaydetti:

"Yarınki müzayedede tespihler satışa sunulacak. Bin liradan 100 bin liraya değer biçilen tespihler var. Farklı malzemelerden yapılan tespihler var. Kehribar, fil dişi, safran gibi değerli taşlardan yapılan tespihler, müzayedede satılacak. Türkiye'nin önde gelen ustalarının ellerinden çıkan tespihler, herkesin ilgisini çekiyor. Özellikle koleksiyoncular, müzayedede satışa sunulacak tespihleri sabırsızlıkla bekliyor. Ayrıca, tespihlerin ve ustaların biyografilerinin bulunduğu özel bir de kitap hazırladık. Ziyaretçilerimiz bu kitapları da temin edebilecek."


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Türkiye

  ,

  Adana

  ,

  kitap

  ,

  Rabia

  ,

  sergi