Şar Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor

Şar Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor
Şar Antik Kenti ziyaretçilerini bekliyor
- Adana'da ''Kilikya Komanası'' diye anılan Şar Antik Kenti'ndeki restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, antik kent ziyaretçilerini beklemeye başladı - Kendi elektriğini üreten güneş panellerinin yerleştirildiği, ayrıca doğallığı bozan "duvar yazıları"nın da silindiği antik kent, eski görünümüne kavuştu - Vali Büyük: - "Şar Örenyeri ve Kırık Kilise'de başlatılan bakım ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Şar Antik Kenti, kendi elektriğini üreten güneş panelleriyle ışıklandırıldı"

ADANA (AA) - Adana'nın Tufanbeyli ilçesine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve ''Kilikya Komanası'' diye anılan Şar Antik Kenti'ndeki restorasyon ve bakım çalışmaları tamamlandı. 

Adana Valisi Mustafa Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adana'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını söyledi.

Uygarlıkların izlerine çeşitli bölgelerde rastlanıldığını ve günümüze kadar ayakta kalabilen mevcut yapıların adeta zaman yolculuğuna götürdüğünü ifade eden Büyük, il genelinde çeşitli uygarlıklara ait toplam 65 büyük boyutlu sit alanı bulunduğunu belirtti.

Büyük, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın destekleriyle, kaleler ve ören yerlerinde başlatılan kazı ve restorasyon çalışmalarının büyük bir hızla ilerlediğini vurguladı.

Tufanbeyli'de bulunan Şar Örenyeri ve Kırık Kilise'deki restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Vali Büyük, konuşmasına şöyle devam etti:

''Adana'nın sahip olduğu tarihi değerlerin yaşatılması ve geleceğe aktarılması amacıyla çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda  Şar Örenyeri ve Kırık Kilise'de başlatılan bakım ve restorasyon çalışmaları tamamlandı. Şar Antik Kenti, kendi elektriğini üreten güneş panelleriyle ışıklandırıldı.''

- Şar Antik Kenti

Şar Antik Kenti, Kiznuwatna, Hitit, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde kullanılmış eski bir yerleşim yeri.

Kiznuwatna ve Hitit döneminde önemli bir dini merkez olan antik kentten özellikle Roma dönemine ait eserler ayakta kalmış. Amfi tiyatro, Bizans kilisesi, ana tanrıçaya adanmış mabedin 6 metre yükseklik ve 3 metre genişliğindeki anıtsal kapısı olan Alakapı, önemli tarihi kalıntılar arasında.

Köylülerin yaşadığı antik kentte, ayrıca içinde bir Roma senatörüne ait mezar bulunan Kırık Kilise'de bulunuyor.