Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı

Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı
Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı
- İçişleri Bakanı Öztürk: - "Önümüzdeki seçim sürecinde de valilerimiz başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimizin tam koordinasyon içinde, sahip olunan bu bilgi, donanım ve deneyimlerini bu seçime de yansıtacaklarına inancım tamdır"

ADANA (AA) - İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, "Önümüzdeki seçim sürecinde de valilerimiz başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimizin tam koordinasyon içinde, sahip olunan bu bilgi, donanım ve deneyimlerini bu seçime de yansıtacaklarına inancım tamdır" dedi.

İçişleri Bakanlığınca düzenlenen Seçim Güvenliği Bölge Toplantısı'nın yedincisi, Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Malatya, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye'den ilgililerin katılımıyla kent merkezindeki otelde gerçekleştirildi.

Öztürk, başkanlığını yaptığı toplantıda, seçimlerin huzur ve güven içinde geçmesine yönelik tedbirleri değerlendireceklerini söyledi.

"Medeniyetler beşiği, içinde yaşayan toplumların inancının izlerini taşıyan kültür hazinesi, verimli topraklarıyla bereket kaynağı, pamuk diyarı Adana"da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Öztürk, şöyle devam etti:

"İlki Bursa'da yapılan toplantıların yedincisini Adana'da, 9 ilin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Amacımız, ülkemizde huzur ve güven ortamı içinde halkımızın hür iradesinin seçim sandıklarına yansımasını sağlamak. Bu toplantıya katılan illerimizde oy kullanacak yaklaşık 6 milyon 828 bin seçmenin sorun yaşamadan siyasal tercihini gerçekleştirmesini temin etmek, siyasi partilerimiz ve adaylarımızın yasalar çerçevesinde siyasi faaliyette bulunmaları için her türlü kolaylığı sağlayacak güvenlik önlemlerini almak, böylece örnek teşkil edecek seçim sürecini gerçekleştirmektir.

Halk iradesinin adil, şeffaf ve hür şekilde yapılan seçimler yoluyla tecelli ettirilmesi imkanı, çağdaş demokrasilerin en önemli özelliğidir."

"Haklı gururla ifade edebiliriz ki bu anlamda ülkemiz çağdaş, medeni ülkelere de örnek olacak düzeyde sisteme ve uygulama tecrübesine sahiptir" diyen Öztürk, çok partili hayata geçişten bu yana genel, senato, yerel, ara, referandumlar ve cumhurbaşkanı olmak üzere birçok seçim gerçekleştirildiğini, hepsinden yüz akıyla çıkıldığını vurguladı.

Öztürk, seçimlerin huzur ve güven ortamında gerçekleştirildiğini, vatandaşların, basının ve sivil toplum örgütlerinin bilinçli ve sağduyulu davrandıklarını dile getirdi.

- "Güvenli ortamın sağlanması büyük önem arz ediyor"

Öztürk, valilerin, kaymakamların ve güvenlik birimlerinin seçim güvenliği konusunda geçmişten gelen büyük donanım ve bilgiye sahip olduğunu söyledi.

Öztürk, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki seçim sürecinde de valilerimiz başta olmak üzere ilgili tüm birimlerimizin tam koordinasyon içinde sahip olunan bu bilgi, donanım ve deneyimlerini bu seçime de yansıtacaklarına inancım tamdır. Ülkemizde 7 Haziran'da milletvekilliği genel seçimi yapılacak olup, süreç 10 Mart'ta başlamıştır. Seçimlerin hür ve demokratik şekilde yapılması için güvenli ortamın sağlanması, büyük önem arz etmektedir.

Halkımızın iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan özgür şekilde sandığa yansıması için hükümetimiz ve bakanlığımız bundan önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimlerde de her türlü güvenlik tedbirini alma konusunda çalışmalarını büyük titizlikle sürdürmektedir."

Ankara 'da 26-27 Şubat'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu, ilgili bakanlar ve 81 ilin valisiyle seçim güvenliği konularının görüşüldüğü toplantı gerçekleştirdiklerini anımsatarak, seçimlerde alınacak emniyet tedbirleri konusunda genelge yayımlayıp, valiliklere gönderdikleri bilgisini paylaştı.

Bakanlığın merkez ve taşra birimlerinin görev alanına giren uygulamalarda koordinasyon, etkinlik ve kolaylık sağlanması amacıyla seçimlerle ilgili temel mevzuat, genelge ve Yüksek Seçim Kurulu kararlarından bazılarını içeren el kitabı hazırlandığını aktaran Öztürk, bunların valilik ve ilgili birimlere dağıtıldığını kaydetti.

Öztürk, seçim döneminde güvenlikle ilgili konuların takibi amacıya ilgili birimlerin seçim harekat merkezleri oluşturduğuna dikkati çekerek, toplantıda genel tedbirlerin görüşüleceğini anlattı.

Toplantının sonraki bölümünde illerin seçim güvenliğiyle ilgili çalışmaları, sorun ve ihtiyaçları detaylı görüşeceklerini vurgulayan Öztürk, "Seçim sürecinde herkesin barış içinde yarış anlayışıyla hareket etmesini hatırlatıyor, toplantının verimli ve faydalı olmasını temenni ediyor, seçimlerin huzurlu geçmesi ve milletimiz için hayırlı sonuçlar getirmesini diliyorum" diye konuştu.

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz, Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Malatya, Mersin, Kahramanmaraş, Kilis ve Osmaniye valileri ile ilgililerin katıldığı toplantı, basına kapalı devam etti.