Srebrenitsa soykırımının 20. yılı

Srebrenitsa soykırımının 20. yılı
Srebrenitsa soykırımının 20. yılı
- Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği, soykırım kurbanları için 8 bin 372 hatim kampanyası başlattı

ADANA (AA) - Adana Bosna Kardeşlik Yardımlaşma ve Kültür Derneği, Srebrenitsa soykırımında hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiden her biri için hatim kampanyası başlattı.

Derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Gezer, Merkez Park'taki Srebrenitsa Anıtı önünde düzenlenen törende, 20 yıl önce yaşanan soykırımda, 8 bin 372 kişinin şehit olduğunu belirtti.

BM'nin Srebrenitsa katliamına karşı aciz kaldığını, bölgeyi Sırp zulmüne teslim ettiğini kaydeden Gezer, bunun, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana Avrupa 'daki en büyük toplu insan kıyımı ve hukuksal anlamda belgelenmiş bir soykırım olduğunu söyledi.

"Sırplar tarafından katledilen Boşnakların anılması amacıyla hazırlanan BM  Güvenlik Konseyi karar tasarısı, Rusya'nın vetosu nedeniyle kabul edilmedi. BM kontrolündeki Srebrenitsa'da yaşanan katliamın, bir üye ülkenin kararıyla da olsa kabul edilmeyişini bir kez daha kınıyoruz" diyen Gezer, Bosna'da yaşanan katliamı unutturmayacaklarını ifade etti.

Gezer, Srebrenitsa'daki şehitler için 8 bin 372 hatim kampanyası başlattıklarını bildirdi.

Kampanyaya herkesten destek beklediklerini dile getiren Gezer, "Bu soykırımın sadece Sırplara değil, yüreğinde 'öteki düşmanlığı' taşıyan tüm toplumlara, insanlara, insaf, vicdan ve akıl vermesini tüm kalbimizle Allah'tan diliyoruz" diye konuştu.