Suriyeli aileden 5 aylık bebekleri için yardım cağrısı

Suriyeli aileden 5 aylık bebekleri için yardım cağrısı
Suriyeli aileden 5 aylık bebekleri için yardım cağrısı
- Karaciğer yetmezliği olan 5 aylık bebeklerinin tedavisi için Türkiye'ye gelen Suriyeli aile, anneden alınacak parçanın nakli için Fukara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği aracılığıyla yardım bekliyor - Anne Hibe Hasan: "Oğlum daha 5 aylık. Hayatta kalması için karaciğer nakledilmesi gerekiyor'' - Fukara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Süslü: ''Bebeğin ameliyatı için 40 bin dolar gerekli. Kısa sürede bu parayı toplayıp, ameliyatın gerçekleştirileceğini umuyoruz"

ADANA (AA) - YUSUF KOYUN - Suriyeli aile, doğuştan karaciğer yetmezliği bulunan 5 aylık bebeklerinin tedavisi için geldikleri Türkiye 'de, annenin karaciğerinden alınacak parçanın nakli için yardım bekliyor.

İç savaşın sürdüğü Suriye 'nin İdlip kentinde yaşayan Hibe Hasan-Abdurrahim Hac Ali çifti, 5 aylık bebekleri Ahmed Hac Ali'nin rahatsızlanması üzerine üç ay önce Hatay'a geldi. Kentteki bir hastaneye kaldırılan bebeğe karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Karaciğer nakli yapılması gerektiği söylenen bebek, Adana'daki Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ne sevk edildi. Hastanede gözetim altında tutulan bebek için uygun organ arayışına giren doktorlar, çocuğun annesinin dokusunun uygun olduğu tespit etti ancak hastanede canlıdan canlıya organ nakli yapılamadığı için ameliyat gerçekleştirilemedi.

Anne ve baba da tüm çabalarına rağmen nakli gerçekleştirebilecek hastane bulamadı.

- Hasta ziyaretinde Suriyeli Ahmed'in durumunu öğrendi

Adana'da faaliyet gösteren Fukara Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Süslü, AA muhabirine, hastanedeki Suriyeli diğer hastaları ziyaretinde çiftle tanışıp, çocuklarının durumunu öğrendiğini ve yardım etmek için girişimde bulunduğunu söyledi.

Organ nakli ameliyatını özel bir hastanenin yaklaşık 80 bin dolara yaptığını öğrendiğini aktaran Süslü, bazı  kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle temasa geçtiğini, görüşme sonucu Malatya'daki özel bir hastaneyle ameliyatın 40 bin dolara yapılması için anlaştıklarını ifade etti.

- Ameliyat ücreti için kampanya başlatıldı

Süslü, Suriyeli bebeğin bir an önce nakil olması gerektiğinin kendilerine bildirildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Gözetim altında tutulduğu hastanede canlıdan canlıya organ nakli yapılamadığını öğrendik. Maalesef organ naklini gerçekleştirebilecek bir kamu hastanesi de bulamayınca, kampanya başlattık. Çocuğun ameliyatı için 40 bin dolar gerekli. Kısa sürede bu parayı toplayıp ameliyatın gerçekleştirileceğini umuyoruz."

Bebeğin sağlık durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğine dikkati çeken Süslü, derneğin Ziraat Bankası'ndaki "TR91 0001 0009 3066 2927 4250 02" IBAN numaralı hesabına "Ahmed" adına bağışta bulunulması çağrısı yaptı.

- "Çocuğumuz çok acı çekiyor" 

Baba Abdurrahim Hac Ali de oğlunun çok acı çektiğini, acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirtti.

Maddi durumunun özel hastane masrafını karşılamaya yetmediğini ifade eden Ali, "Çocuğum çok acı çekiyor ve gerçekten zor durumda. Bizi kabul edecek hastaneye çok müteşekkir olacağız. Ahmed'in acısının son bulması için yardım bekliyoruz. Türkiye devletine bize kucak açtığı için de çok teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Anne Hibe Hasan da oğlunun 30 gündür aynı hastanede gözetim altında tutulduğunu, kullanılan ilaçların ise fayda sağlamadığını belirterek, "Oğlum daha 5 aylık. Hayatta kalması için karaciğer nakledilmesi gerekiyor. Özel bir hastane yapabileceğini söylüyor fakat o da çok para istiyor. Ne olur, yardım edin" diye konuştu.