Suriyeli çocuklara kitap desteği

Suriyeli çocuklara kitap desteği
Suriyeli çocuklara kitap desteği
- ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken, Adana'da Suriyeli çocukların eğitim gördüğü okula, bin adet Arapça eğitim seti hediye etti - Blinken: "Bu krizin başlangıcından beri ABD büyük bir insani yardım yapmıştır. 4,5 milyar dolardan fazla insani yardım bölgede yapmıştır. Hayatları kurtarmaya, yıkılan toplumları, toplulukları tekrar yapmaya ve kaybolan hayatları tekrar bir araya getirmeye çalıştık" - "Bu çocukların geleceği sadece onların geleceğini değil, ülkelerinin geleceğini etkileyecek, onların ülkelerinin etrafındaki ülkelerin, bölgedeki ülkelerin geleceğini etkileyecek. Bununla da kalmayacak tüm dünyayı etkileyecek" - Vali Büyük: "Çocuklarımızdan ancak yüzde 50'si eğitim imkanına kavuşabilmiş durumda. Bu oranı arttırmak, eğitim, sağlık, konaklama, yaşama imkanları vermek için hükumetimiz ve devletimizle fedakarca çalışmaya devam edeceğiz"

 ADANA (AA) - ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkelerine terk edenlere ilişkin, "Bu krizin başlangıcından beri ABD büyük bir insani yardım yapmıştır. 4,5 milyar dolardan fazla insani yardım bölgede yapmıştır. Hayatları kurtarmaya, yıkılan toplumları, toplulukları tekrar yapmaya ve kaybolan hayatları tekrar bir araya getirmeye çalıştık" dedi.

Blinken, Suriyeli çocukların, Türk çocuklarının ardından ikinci öğretim olarak akşam saatlerinde eğitim gördüğü Adana Mehmet Zahid Kotku İmam Hatip Orta Okulu'nu ziyaret ederek, Arapça eğitim  seti bağışladı. Beraberinde ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ile okula gelen Blinken'i, Vali Mustafa Büyük ve yetkililer karşıladı.

Blinken, okulda olmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu belirterek, Vali Büyük ve Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine ve çocuklara teşekkür etti.

Bu okulun, Türkiye'nin 2 milyondan fazla Suriyeli göçmene göstermiş olduğu büyük cömertliğin bir göstergesi olduğunu ifade eden Blinken, Türkiye'nin, Suriyelilerin korunmasını yasalarına koyarak ve onların eğitimine garantiye alarak diğer bütün ülkelere örnek olduğunu belirtti.

ABD'nin Türkiye ile olan partnerliğinden çok gurur duyduğunu, Türkiye'nin güvenliğine, refahına ve bu krizdeki liderliğine destek olmak için beraber çalışmaya hazır olduğunu belirten Blinken, Türkiye'ye, Türk çocuklarının okuduğu okulları Suriyeli çocuklara açmasından dolayı çok müteşekkir olduklarını söyledi. 

Türkiye'nin yaşadığı, karşılaştığı çok büyük problemleri, yaptığı çok büyük fedakarlıkları bildiklerini ama Türkiye sayesinde bugün burada olan çocukların bir geleceği olduğunu ifade eden Blinken, şunları söyledi:

"Bu krizin başlangıcından beri ABD büyük bir insani yardım yapmıştır. 4,5 milyar dolardan fazla insani yardım bölgede yapmıştır. Hayatları kurtarmaya, yıkılan toplumları, toplulukları tekrar yapmaya ve kaybolan hayatları tekrar bir araya getirmeye çalıştık. Burada Türkiye'de de 13 yeni okul yaptık. Aynı zamanda Türkiye çapında 77 okulda Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile beraber ortaklık halinde 100 bin çocuğa yardımcı olduk."

- Suriyeli ve Türk çocukların eğitimi için yeni girişim

Blinken, Suriyeli ve Türk çocukların İngilizce bilgisini geliştirmek için bir fırsat olan yeni bir girişimi anons etmekten memnuniyet duyduğunu belirtti.

"Aynı zamanda kendilerini eğiten öğretmenleri de eğitecek ve profesyonel gelişimlerine katkıda bulunacak" diyen Blinken, şöyle devam etti:

"Bu, Suriyeli ve Türk çocukları sınıflarda bir araya getirecek. Suriyeli ve Türk öğretmenler tarafından eğitimleri sağlanacak. Ümit ediyoruz ki Güneydoğu Anadolu bölgesinde üç şehirde pilot olarak başlayacak olan bu program ümit ediyoruz ki hem bu çocukların İngilizcelerini geliştirmekle kalmayacak onların aynı zamanda birbirlerini karşılıklı anlamalarına da faydası olacak."

- Hediye edilen kitap seti

Blinken, "Arapça Kütüphanem" isimli okul seti ile Arap dünyasındaki çocuklar için bir yayınevi tarafından üretilen bin kitaplık bir koleksiyonu okula hediye etmekten onur duyduğunu belirtti.

 Kitap setinin tüm dünyadaki çocuk hikayelerinin yanı sıra coğrafya, biyoloji, tarih gibi önemli konularda da kitaplar içerdiğini ifade eden Blinken, "Sınıfa göre ayrılmış, öğretmenler için rehber ve ders planları da var. Böylece öğretmenler bunları öğretimlerinde kolayca kullanabiliyorlar. Ümit ediyoruz ki bu kitaplar, Arapça konuşan Suriyeli çocuklara ve Arapça konuşan diğer çocuklara ömür boyu okuma ve öğrenme hevesini aşılayacaktır" dedi.

- Çocukların umutları

Bölgede, bu kadar zorluk yaşayan, evlerinden olan ve inanılmaz güçlüklerden gelip geçen çocukların cesaretinden ve dayanıklığından çok etkilendiğini, ancak çocuklarda yine de bir iyimserlik ve umut da gördüğünü ifade eden Blinken, şöyle devam etti:

"Bizim gibi sorumluluk pozisyonlarında olan insanların görevi, bu çocukların bu umutlarının gerçeğe dönüşmesini sağlamak olmalı. Bu çocukların geleceği sadece onların geleceğini değil, ülkelerinin geleceğini etkileyecek, onların ülkelerinin etrafındaki ülkelerine, bölgedeki ülkelerin geleceğini etkileyecek. Bununla da kalmayacak tüm dünyayı etkileyecek. Tüm çocukların okula gittiğinden emin olmak için hala yapacak çok şeyimiz var. Ama görüyorum ki Türkiye'nin yaptıkları çabaları ile onun dışında ilgilenen başka ülkelerin, ABD'nin aynı zamanda BM'nin çabalarıyla ve bunun yanında tüm okulların, müdürlerin, öğretmenlerin inanılmaz çabaları sayesinde bunun mümkün olacağını görüyorum."

Vali Büyük de komşu ülkeler ve inanç bağları olan Suriye'den göçmen olarak Türkiye'ye gelmek zorunda kalan değerli misafirlerine eğitim hizmeti vermeye çalıştıklarını söyledi.

- İl genelinde 10 bin 500 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor

Suriyeli göçmenlere yönelik devletin, hükümetin ve halkın çok önemli destekleri ve katkıları bulunduğunu dile getiren Büyük, "Bu alanda uluslararası kuruluşların ve dost devletlerin bize olan desteklerine de müteşekkiriz" diye konuştu.

Kentte eğitim gören Suriyeli öğrenciler hakkında da bilgi veren Büyük, şunları söyledi:

"İlimizde kayıtlı olan 130 bin Suriyeli göçmen ve bir geçici konaklama merkezi olarak kampımız var. Kampta yaklaşık 4 bin öğrencimiz eğitim görüyor. İl genelinde 16 okulda 10 bin 500 Suriyeli öğrenci eğitim görüyor. Ayrıca normal okullarımızda karma eğitim alan binin üzerinde öğrencimiz var. Suriyeli misafirlerimiz ile her şeyimizi paylaşmaya hazırız, bunu da yapmaya çalışıyoruz. Ümit ederim ki Suriye'de Esed rejiminin zulmünden kaçan bu misafirlerimiz, orada meydana gelecek huzurla en kısa sürede ülkelerine dönme imkanına kavuşurlar. Bütün yapılanlara rağmen gerçekleştirmemiz gereken daha çok şey olduğunu biliyoruz. Çocuklarımızdan ancak yüzde 50'si eğitim imkanına kavuşabilmiş durumda. Bu oranı arttırmak, eğitim, sağlık, konaklama, yaşama imkanları vermek için hükumetimiz ve devletimizle fedakarca çalışmaya devam edeceğiz."

Konuşmaların ardından Blinken, bir sınıfa girerek dersi izledi, çocuklara, okula hediye edilen kitap setinden kitapları tanıttı.