Suriyelilere yeni çadır kent

Suriyelilere yeni çadır kent
Suriyelilere yeni çadır kent
- Adana'nın Yüreğir ilçesinde belediye, barınacak yer bulamayan, derme çatma çadırlarda kalan Suriyeli sığınmacılara çadır kent kurmak için çalışma başlattı - Yüreğir Belediye Başkanı Çelikcan: ''Misafirlerimiz için ilk etapta 300 çadırlık mahalle oluşturacağız. Bu alana konteynerlerden banyo, tuvalet ve çamaşırhane kuruyoruz'' - ''Onlar sokaklarda kötü koşullarda yaşarken bizlerin rahat etmesi söz konusu olamazdı''

ADANA (AA) - ABDULGAFUR KILIÇ - Yüreğir Belediyesi, barınacak yer bulamayan, derme çatma çadırlarda kışın zor koşullarından korunmaya çalışan Suriyeli sığınmacılara, Adana Valiliğinin desteğiyle çadır kent kurmak için harekete geçti.

Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, AA muhabirine, Koza Mahallesi'nde boş arazide yaşamlarını sürdürmeye çalışan Suriyelileri ziyaret ettiğini belirterek, koşulların iyileştirilmesi amacıyla kampanya başlattıklarını söyledi.

Suriyelilerin gıda, giyim gibi ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını aktaran Çelikcan, şöyle konuştu:

''Bu kampanya, hayırseverlerin katılımıyla genişledi. Devletin yetişemediği yerlerde belediyeler, sivil toplum kuruluşları bu işe el atmalı. Bu amaçla sokak aralarında, arazilerde çadırda kalanların kış şartlarında çoluk çocuğuyla daha iyi yaşayabilmeleri adına, onlara güzel bir alan hazırlıyoruz. Yeni çadırlarla bu vatandaşlara hem daha sıcak bir ortam hem giyim hem gıda açısından destek olmak istedik. Bunların dili, dini ırkı bir tarafa, önemli olan insanlığı unutmamaktır. Onlar sokaklarda kötü koşullarda yaşarken bizlerin rahat etmesi söz konusu olamazdı.''

Çelikcan, hazineye ait alanı düzenlediklerini ifade ederek, ''Misafirlerimiz için ilk etapta 300 çadırlık mahalle oluşturacağız. Bu alana konteynerlerden banyo, tuvalet ve çamaşırhane kuruyoruz. Bunlara giyim ve gıda konusunda destek verdik ancak özellikle kadın ve çocukların zaruri ihtiyaçları bulunuyor'' diye konuştu. 

Suriye 'den iki gün önce gelen Nuri Cuma da ''Çocuklar için ne yiyecek ne de giyecek bir şey var. İki gündür buradayız, sadece ekmek bulabildik. Acil yardıma ihtiyacımız var. Akrabalarımızın yanına geldik ama onların da bize yardım edecek durumu yok" dedi.

Kobani'den (Ayn el Arap) gelen Muhammed Abbas da Suriye'den canlarını kurtarmak için kaçtıklarını, burada zor koşullarda yaşamaya çalıştıklarını söyledi.

Abbas, kendi imkanlarıyla kurdukları derme çatma çadırlarda 4 aileyle kaldıklarını belirterek, ''Buraya geldiğimizde kaydımız yapıldı, kimlik kartı verildi. Kaldığımız çadırda ne yere serecek eşyamız ne de yatağımız var. Banyo ve tuvalet ihtiyacımızı karşılayacak durumumuz bile yok'' diye konuştu.