Suriyelilerin işlettiği ruhsatsız iş yerleri mühürlendi

Suriyelilerin işlettiği ruhsatsız iş yerleri mühürlendi
Suriyelilerin işlettiği ruhsatsız iş yerleri mühürlendi
- Seyhan Belediyesi ekipleri, Suriyelilerce işletilen bazı iş yerlerini ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kapattı

ADANA (AA) - Adana'nın merkez Seyhan ilçesinde, Suriyelilerce işletilen ruhsatsız yerleri mühürlendi. 

Seyhan Belediyesi zabıta ekipleri, Mirzaçelebi Mahallesi Meydan Caddesi'nde Suriyelilerin işlettiği, aralarında kebapçı, tatlıcı ve fırının da bulunduğu iş yerlerini denetledi.

Denetimler sonucunda çok sayıda iş yeri, ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle mühürlendi. 

Denetim yapıldığını haber alan bazı Suriyeliler ise iş yerlerini açmadı. Bu iş yerlerini de mühürleyen ekipler, ruhsatı bulunan bazı iş yerlerinin izinsiz asılan Arapça tabelalarını da söktü.  

Denetimlere tepki gösteren Suriyeli Ebu Nur, dün yetkililerce uyarıldıklarını belirterek, ancak ruhsat çıkarmak için yeterli zamanın tanınmadığını savundu.

Başvurmalarına rağmen kendilerine ruhsat verilmediğini öne süren Nur, şu ifadeleri kullandı:

''Biz ruhsat çıkarmak için ikametgah gösterdik.  Türkiye 'den kefil gösterdik ama kabul etmediler. Bazı Suriyelilerin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun mitingine katılmasının ardından bu uygulama yapıldı. Belediye bize ruhsat vermek istemedi. Biz bu iş yerlerini açtık. Hırsızlığa bulaşmasınlar diye yanımızda Suriyelileri çalıştırıyoruz.''

Seyhan Belediyesi Zabıta Müdürü Ercan Kandemir ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kendilerine gelen yaklaşık 200 şikayet üzerine denetim yaptıklarını kaydetti.

Bölgede zaman zaman Türk ve Suriyeli vatandaşlar arasında gerginlik yaşandığını belirten Kandemir, ''Bize ve BİMER'den yapılan şikayetler üzerine çalışma başlattık. Vatandaşların şikayeti üzerine ruhsatsız iş yerlerini kapatıyoruz'' dedi.