TARSİM çiftçilerle buluşuyor toplantısı

TARSİM çiftçilerle buluşuyor toplantısı
TARSİM çiftçilerle buluşuyor toplantısı
- TARSİM'in doğal afet ve çeşitli riskler ile şirketin faaliyetleri hakkında çiftçileri bilgilendirmek amacıyla düzenlediği etkinliğin ilki Adana'da gerçekleştirildi

ADANA (AA) - Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) doğal afet ve çeşitli riskler ile şirketin faaliyetleri hakkında çiftçileri bilgilendirmek amacıyla düzenlediği ''TARSİM çiftçilerle buluşuyor'' etkinliğinin ilki Adana'da gerçekleştirildi.

TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, özel bir oteldeki etkinlikte, çiftçilerin soruları ve sorunlarını dinlemek ve çözüm üretmek amacıyla bu etkinliğin Türkiye 'nin birçok ilinde düzenleneceğini söyledi.

TARSİM'in avantajları, devlet desteği ve fırsatlar konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesinin amaçlandığını anlatan Satoğlu, ''Çiftçilerimizi TARSİM'in sağladığı avantajlar hakkında bilgilendirip, sigortayla ilgili merak ettikleri her konuyu anlatmaya geldik. Bu buluşmaların ilkini Adana gibi tarımsal potansiyeli çok yüksek bir ilden başlatmayı uygun gördük'' dedi.

Satoğlu, bu toplantıların TARSİM sisteminin geleceğine önemli bir ışık tutacağını sözlerine ekledi.

TARSİM Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt da 2006 yılında hayata geçirilen TARSİM'in kar amacı gütmeden üreticiyi destekleyen bir sistem olduğunu belirtti.

Üretici gelirindeki dalgalanmaları en aza indirmeyi amaçladıklarını anlatan Karakurt, TARSİM'e olan ilginin her yıl arttığını ifade etti.

TARSİM'in Türkiye'de ekili alanların yüzde 11,2'sini kapsadığını aktaran Karakurt, TARSİM sigortası yaptıran üreticinin, birçok olumsuzluğa karşı ürününü koruma altına aldığını, geliri ve yaşam standardının arttığını söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürlü başkanlığında, TARSİM Genel Müdür Yardımcısı Karakurt, TARSİM Teknik Müdürü Necati İçer, TARSİM Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, TARSİM Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan Sarıtepe ile TARSİM Adana Bölge Müdürü İrfan Alkaş'ın katıldığı panelde çiftçiler bilgilendirildi.