Tatarlı Höyük kazıları başladı

Tatarlı Höyük kazıları başladı
Tatarlı Höyük kazıları başladı
- Adana'daki Tatarlı Höyük kazılarının 8. dönem çalışmaları 40 kişilik ekiple başladı

  ADANA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) adına 2007 yılında başlayan Tatarlı Höyük kazılarının 8. dönem çalışmalarının başladığı bildirildi.

ÇÜ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Tatarlı Höyük'te bugüne kadar yapılan çalışmalarda yerleşimin günümüzden yaklaşık 3 bin 500 yıl önce Çukurova'da yerel bir krallık olan Kizzuwatna'nın en büyük yerleşimlerinden biri olduğu anlaşılmıştı.

ÇÜ Arkeoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. K. Serdar Girginer, bu yıl yapılacak çalışmalarla ilgili bu sezon tapınak kompleksinin batısında yer alan açmalarda yerleşimin stratigrafi sürecine dair çalışmaların planlandığını belirtti.

Özellikle demir çağı ve M.Ö. 2. bin yılla ilgili verilerin zenginleşeceğini umduğunu aktaran Girginer, şunları kaydetti:

''Bilindiği gibi Tatarlı Höyüğü'nün, Hitit Kraliçesi Kizzuwatnalı Puduhepa'nın memleketi Lavazantiya ile aynı yerleşim yeri olduğu düşünülüyor. Bu sene ayrıca kazı evi olarak uzun yıllar hizmet verecek olan Tatarlı Höyük kazıları ve Bilimsel Araştırma Kompleksi'nin (ÇÜ-BAK) açılışını da yapmayı planlıyoruz. Açılışla birlikte bu yıl ikincisi düzenlenecek olan 'Uluslararası Kilikya Kronoloji Çalıştayı'na da Sirkeli Höyük ekibiyle birlikte ev sahipliği yapacağız. Etkinliğe Kilikya'da kazı yapan yerli/yabancı çok sayıda meslektaşımız katılacak.''

Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi desteğiyle yapılan kazı çalışmalarına ÇÜ'den Girginer, Araştırma Görevlisi Özlem Oyman Girginer ve Öğretim Görevlisi Hayriye Akıl'ın dışında arkeologlar, arkeoloji bölümü öğrencileri ve işçilerinden oluşan 40 kişilik ekiple başlandı.